Aktualności Obraz  newsa 1764 Dodano 25.02.2016

„Robicie wielką szlachetną sprawę przywracając pamięć o historii swego ludu” [list z Ukrainy]

Prezentujemy list pani Swietłany Nazar, pochodzącej z Rumna mieszkanki Lwowa. Ukrainka odnosi się do naszej akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, trudnej historii dotyczącej Kresów i deklaruje pomoc w porządkowaniu starego polskiego cmentarza w Rumnie.

O tej niewielkiej miejscowości traktuje ostatni odcinek Studia Wschód pt. „Pamięć o Rumnie”. Wiąże się z nim tragiczna historia. Przeczytasz o niej tutaj. W materiale również galeria zdjęć obrazująca to, jak obecnie wygląda wieś w rejonie gródeckim.

Po wyemitowaniu materiału z Rumna list przesłała do nas jedna z bohaterek reportażu, Swietłana Nazar. Zadeklarowała ona, że Ukraińcy z Rumna pomogą porządkować cmentarz, na którym spoczywają Polacy zamordowani tutaj w 1944 roku, podczas napadu Ukraińców na tę miejscowość.

Poniżej pełna treść listu:


Droga Pani Grażyno,

oglądaliśmy w Internecie film „Pamięć o Rumnie”. Jeszcze raz chce podziękować Pani i kolegom Pani, że Wy razem – i Telewizja Polska, i proste ludzie w Polsce w różnych działaniach lub akcjach – że robicie wielką szlachetną sprawę przywracając pamięć o historii swego ludu, a tym samym pokazując dobry przykład dla wszystkich ludzi w innych krajach, a zwłaszcza dla sąsiadów Polski, to jest dla nas, jak to jest ważne – widzieć prawdę o historii rodziny i swego małego rodzinnego kraju i przekazywać je z pokolenia na pokolenie.

Po wielu latach milczenia o ranach wojennych i o tragedii w Rumnie następują czasy zbliżenia. Musimy na bazie tej trudnej historii budować nowe relacje między naszymi krajami, żeby się nauczyć nie pamiętać złego, i patrzyć w przyszłość z radością i w nadziei na zrozumienie, miłość i dobre stosunki sąsiedzki. W rzeczywistości, jak to było w Rumnie w ciągu wielu wieków.

Mój brat nie mógł wtedy przyjechać do Rumna, ale teraz zdecydował się na specjalne wakacje żeby zacząć sprzątać cmentarz. Bo mój ojciec już nie może według ciśnienia. Kiedy młodzi ludzie przyjadą z Polski, wtedy będą mieć mniej pracy. Chcielibyśmy zorganizować też lokalną młodzież, aby pomóc Polakom.

W imieniu naszej rodziny pozdrawiam również każdego kto pracował nad filmem. Zapraszamy ponownie do Rumna przy następnej okazji.

Z poważaniem

Switłana


Cmentarz w Rumnie będzie porządkowany przez wolontariuszy akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Na kresowe nekropolie wyjedzie 2 lipca 900 osób, które będą ratować groby swoich przodków przez 10 dni. W tym roku akcja obejmie rekordową liczbę ponad 90 cmentarzy.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]