Aktualności Obraz  newsa 4064 Dodano 18.07.2016

73 lata temu sformowano 2 Korpus Polski

21 lipca 1943 roku został sformowany 2 Korpus Polski, wyższy związek taktyczny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którego żołnierze pod dowództwem generała Władysława Andersa zasłynęli zdobyciem Monte Cassino 18 maja 1944 roku.

Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał broni Władysław Sikorski, wydał rozkaz i ustalił wytyczne, na podstawie których 21 lipca 1943 roku utworzony został 2 Korpus Polski. Rodowodem 2 Korpusu jest Armia Andersa i Armia Polska na Wschodzie. W sierpniu i we wrześniu został przemieszczony do Palestyny. W listopadzie rozpoczęło się przegrupowanie do Egiptu. W grudniu 1943 żołnierze 3 Dywizji Strzelców Karpackich wchodzącej w skład 2 Korpusu Polskiego zostali przetransportowani do Włoch.

 

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod rozkazami generała Władysława Andersa odnieśli swoje największe zwycięstwo 18 maja 1944 roku. Niestrudzona postawa andersowców doprowadziła do zdobycia klasztoru na Monte Cassino i przełamania Linii Gustawa. Sukces ten otworzył Aliantom drogę na Rzym, który został zdobyty 4 czerwca. W następnej kolejności żołnierze Andersa wyzwolili Ankonę, przełamali Linię Gotów, walczyli w Apeninach oraz podczas bitwy o Bolonię. Po zakończeniu działań wojennych pozostawali w składzie sił okupacyjnych, a potem zostali przetransportowani do Wielkiej Brytanii. W 1947 roku 2 Korpus Polski został rozwiązany.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]