Aktualności Obraz  newsa 16290 Dodano 09.05.2019

83-letnia Jarosława Czupryk marzy by przyjechać do Polski – Spełniamy marzenia

Jarosława Czupryk jako dziecko została siłą wywieziona z Polski, we wsi Orzechowa na Podkarpaciu pozostawiła swą rodzinę. Mówiła nam, że została wyrwana jak z korzeniami będąc pozostawiona bez rodziny, żartując przy tym, że była ona tak duża, że można byłoby utworzyć z niej własne państwo. Jarosława tęskni i płacze za straconym domem rodzinnym. Zadaje również pytanie skąd tyle zła nastąpiło w latach 40-tych ubiegłego wieku, dlaczego narody zostały tak pomieszane. Łemkowie na Podkarpaciu przez władzę sowiecką zostali bezpodstawnie wypędzeni za Bug.

Tydzień temu będąc w Howiłowie odwiedziliśmy ponownie Panią Jarosławę, którą poznaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Pomogliśmy dopełnić formalności związane z paszportem, w lipcu zabierzemy staruszkę  po latach na rodzinne Podkarpacie. Społeczność Łemków jest dosyć zapomnianą grupą etniczną w dyskursie historycznym. W okresie II RP oparli się agitacji OUN, a podczas II wojny światowej byli przeciwko UPA zachowując swą odrębność i chęć pozostania w Polsce. Często padali też jej ofiarami, w ramach akcji „Wisła” w raz z mniejszością ukraińską zostali wywiezieni za Bug. W trakcie wywózek została wywieziona Pani Jarosława Czupryk do Howiłowa nieopodal Trembowli.

 

Zobacz również:

Zapraszamy na X Wielki Koncert Kresowy we Wrocławiu – 24.05.2019 Rynek

Wschód: Rajd szlakiem kresowej pamięci – Z Wrocławia do Kamieńca Podolskiego

Mileńkie Wy Moje! – Wileński Wincuk wyjaśnia duszę Kresów Wschodnich

Wschód: Polacy na Kamczatce – Czyli jak żyją Polacy w Rosji

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]