Aktualności Obraz  newsa 7028 Dodano 16.01.2017

97. rocznica śmierci Antosia Petrykiewicza – 13-letniego obrońcy Lwowa

Antoś Petrykiewicz to jeden z najmłodszych obrońców Lwowa, słynnych Orląt. W momencie walk o miasto, nie miał jeszcze skończonych 14 lat. Męstwem i odwagą dorównywał jednak dorosłym żołnierzom. Jest najmłodszym kawalerem Orderu Virtuti Militari. Przykładem patriotyzmu i oddania ojczyźnie.

Antoś Petrykiewicz był jednym z 1421 obrońców Lwowa, którzy nie mieli skończonych 18 lat w momencie walk o miasto. Wiemy, że urodził się w 1905 roku i chodził do V Gimnazjum we Lwowie. W walkach brał udział już od listopada, w oddziale Góry Stracenia, dowodzonym przez Romana Abrahama.

”…w moim oddziale Góry Stracenia walczył od pierwszych dni listopada uczeń II kl. gimnazjum, ś.p. Antoni Petrykiewicz, w wieku lat 13. W walce był nieustępliwy. Ciężko ranny pod Persenkówką 23 grudnia 1918 r. , zmarł z ran w szpitalu na Politechnice. Za osobistą odwagę odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari. Był to najmłodszy w całej armii kawaler tego najwyższego odznaczenia wojennego…” – tak o Antosiu Petrykiewiczu pisał jego dowódca.

Walki pod Persenkówką należały do najbardziej krwawych w obronie Lwowa. Polacy bronili się przed nacierającym wojskiem ukraińskim w dworku,  który nazywany był ”Górą Stracenia” i ”Redutą Śmierci”.  Ze 100-150 obrońców, przeżyło zaledwie około 30 osób.

22 stycznia 1920 roku Antoni Pietrykiewicz został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dzięki czemu został jego najmłodszym kawalerem w historii. Order nadał Józef Piłsudski.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]