Aktualności Obraz  newsa 10608 Dodano 16.10.2017

Antypolonizm na Ukrainie – skandaliczny napis i swastyka na muralu ku pamięci św. Jana Pawła II

Do oburzającego zdarzenia doszło w Kijowie, gdzie nieznani sprawcy wykonali antypolskie malunki na muralu poświęconym św. Papieżowi-Polakowi.

Do antypolskiego zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę. Wówczas niezidentyfikowani sprawcy wykonali napisy w języku rosyjskim i polskim obrażające Polskę i Polaków. Oprócz tego narysowana została swastyka. Te malunki są oburzające z tego powodu, że wykonano je na budynku, na którym powstał mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II, a w okolicy otwarta została ulica Jego imienia.

Na budynku napisano: „Unia nie przejdzie”, „Usunąć to” (w języku rosyjskim) oraz „Polska psa krew”, „Psa polski krew” (łamanym polskim). Obok narysowana została swastyka.

Dzisiaj ma odbyć się uroczystość odsłonięcia muralu oraz otwarcia ulicy upamiętniającej św. Jana Pawła II. Na uroczystości obecni mają być mer Kijowa, ambasador Rzeczypospolitej oraz nuncjusz papieski. Napis o treści „Unia nie przejdzie” odnosił się do decyzji arcybiskupa Szewczuka, zwierzchnika Kościoła Grekokatolickiego, który ogłosił św. Jana Pawła II „patronem polsko-ukraińskiego pojednania”. Zdaniem ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform jest to prowokacja, za którą odpowiedzialne są „rosyjskie służby specjalne”.

mural-1 mural-2 mural-3 mural-jana-pawla-ii-z-obrazliwymi-napisami-fot-ukrinform-970x542

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]