Artykuły Obraz  newsa 726 Dodano 13.01.2016

„Kocham to miejsce”. Z wizytą u ostatniej Polki w Tłumaczu

Ekipa Studia Wschód odwiedziła kilka dni temu panią Józefę Muczulską, zwaną „ostatnią Polką w Tłumaczu”. Nasza rodaczka od ponad 60 lat żyje w tragicznych warunkach, mieszkając w starej, zapadającej się chacie. Mimo tego, nie chce opuścić swojej rodzinnej ziemi. – Kocham to miejsce – mówi 90-letnia kobieta.

Na Ukrainie znajduje się wielu potrzebujących rodaków. Widać to zwłaszcza w okresie zimowym, gdy przychodzą siarczyste mrozy i obfite opady śniegu. Trudno jednak znaleźć tragiczniejszy przypadek, niż ten związany z panią Józefą Muczulską.

Polka tuż po II wojnie światowej zamieszkała wraz z matką w starej, niegdyś przykościelnej, chałupie. Aniela Muczulska (z domu Chmielowska) zmarła jednak w 1955 i jej córka Józefa pozostała sama. Z każdym rokiem zamieszkiwany przez nią domek był w gorszym stanie, popadając z czasem w ruinę.

Do samotniej i prawdopodobnie ostatniej Polki w Tłumaczu, już kilkanaście lat temu dotarła ekipa Studia Wschód. Od tamtej pory odwiedzamy naszą rodaczkę, starając jej się pomóc jak tylko możemy: dostarczając żywność, koce, ubrania i słowa otuchy, bo pani Józia bardzo ceni sobie rozmowy po polsku, a jedyną okazję do tego ma podczas takich odwiedzin. Na działce 90-letniej dziś kobiety postawiliśmy 3 lata temu kontener mieszkalny, w którym znajduje się piec. Chata zamieszkiwana przez Polkę pozbawiona jest bowiem bieżącej wody, prądu i wszelkich mediów.

Od dawna staramy się sprowadzić panią Józię do kraju, jednak jest ona bardzo mocno przywiązana do ojcowizny i nie zamierza jej opuszczać. Mimo tego, że stan zdrowotny kobiety jest, niestety, coraz gorszy.

– Ja już 60 lat jestem sama, to i czekam śmierci. Bardzo bym tęskniła, gdybym wyjechała. Za swoim Tłumaczem. I za tą chatą. Kocham to miejsce – mówi pani Józia, gdy po raz kolejny proponujemy jej przyjazd do Polski.

Odcinek przedstawiający wizytę u naszej rodaczki wyemitowany został we wtorek 13 stycznia na antenie TVP3 Wrocław. Można go obejrzeć również online tutaj. W programie również spotkanie z Polakami z Czortkowa oraz Nowego Rozdołu. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Autor: Łukasz Wolski

W tej chacie od blisko 70 lat żyje pani Józefa Maczulska.

domjozi

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]