glowne2
Artykuły Obraz  newsa 6098 Dodano 11.10.2016

96-letnia rodaczka z Kresów śpiewa rotę. Z wizytą u strażniczki polskich mogił z Wolicy

Pod koniec września odwiedziliśmy między innymi panią Anastazję Jankowską, naszą 96-letnią rodaczkę. Mieszkająca w niewielkiej Wolicy Polka przez całe swoje życie opiekuje się cmentarzem, na którym spoczywają ofiary banderowskiego napadu z 1944 roku. Pani Anastazji wręczyliśmy dary i zaprowadziliśmy na miejsce, z którym tak mocno jest związana.

Nie była to pierwsza wizyta naszej fundacji w Wolicy. Do naszej rodaczki przyjeżdżamy regularnie, by wesprzeć ją żywnością oraz dotrzymać towarzystwa. Pani Anastazja Jankowska jest jedną z cichych bohaterek, którym należy się wielkie uznanie i szacunek.

Mimo rozłąki z ojczyzną, cały czas pamięta o niej i kultywuje polskie tradycje. Dowodem na to jest chociażby odśpiewanie roty, której słowa nasza rodaczka doskonale pamięta. Jest ona ostatnią Polką w Wolicy i jednocześnie strażniczką tamtejszego cmentarza. Spoczywają na nim Polacy zamordowani w 1944 roku podczas napadu banderowców. Wówczas zginął m. in. mąż pani Anastazji, którego kobieta sama, ryzykując życiem, pochowała na założonej przez nią nekropolii. Nasza rodaczka zadbała również, by pozostali pomordowani godnie spoczęli.

Dziś pani Anastazja ma już 96 lat i straciła wzrok. Dlatego tak ważne jest odwiedzanie jej. Rodaczka dobrze pamięta wydarzenia sprzed lat i przekazuje je młodszym pokoleniom. Jest ona wzorem patriotki, od której bardzo wiele można się nauczyć.

Poniżej materiał wideo, w którym pani Anastazja opowiada o swoim życiu i śpiewa Rotę.

Zachęcamy również do obejrzenia poprzednich naszych wizyt w Wolicy:

Strażniczka polskich mogił w Wolicach na Ukrainie

Strażniczka polskich mogił w Wolicy: Kim się urodziłam, tym będę umierać

Wesprzyj Rodaczkę! Potrzebujemy funduszy by dotrzeć z paczkami. Ostatni raz byliśmy w Wolicy we wrześniu, pomoc trzeba kontynuować.

 

 

4

3

2

1

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód

autoresponder system powered by FreshMail


autoresponder system powered by FreshMail