Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 19780 Dodano 28.06.2021

Barnusie już w Polsce! – Przyjazd 12 osobowej rodziny z Mościsk zakończony sukcesem!

Szanowni Państwo z radością informujemy, że dzięki staraniom Fundacji Studio Wschód a przede wszystkim wsparciu WAS telewidzów i internautów w dniu dzisiejszym 12- osobowa rodzina z Mościsk z województwa lwowskiego, zamieszkała w Głębowicach na Dolnym Śląsku. Dziękujemy wam za wsparcie, dzięki któremy udało się spełnić marzenie rodziny Państwa Barnusiów o zamieszkaniu w obrębie Rzeczypospolitej.

Mościska są położone 18 kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej, w miejscowości tej do dziś 36% ludności stanowi ludność o polskiej narodowości. Należy do niej rodzina Barnusiów w której wychowuje się dziesiątka dzieci. Fundacja Studio Wschód od 5 lat sprawowała pieczę nad tak liczną rodziną.

 

Mimo, że Barnusie żyli na swej ziemii ojczystej od wieków to dramatyczna sytuacja ekonomiczna Ukrainy sprawiła, że w grudniu poprzedniego roku postanowiliśmy o przeniesieniu tej rodziny w obręb państwa polskiego. Rodzina Barnusiów żyła dotychczas w małym dwupokojowym domku o niskim standardzie.

 

Nasi wolontariusze bardzo mocno zżyli się z rodziną Barnusiów, szczególnie Artur Sułkowski, którego rodzina również żyje również w Mościskach. W taki sposób wrocławski wolontariusz rodem z Mościsk został Ojcem Chrzestnym najmłodszego 10-tego syna Bogdana.

 

Decyzja o przyjeździe Barnusiów na Dolny Śląsk była trudna, zdawaliśmy sobię sprawę z tego, że zabierając ich osłabimy żywioł polski na mościskiej ziemii, oderwiemy od korzenii rodzinę autochtonów. Jednakże dobro dzieci i możliwość wychowania ich w kraju dającym im możliwości rozwoju i przyszłości przeważyła, i tak po siedmiu miesiącach dziś Barnusie dotarli do Głębowic. Dzięki publikacji reportaży Wschód autorstwa Grażyny Orłowskiej – Sondej udało się poruszyć serca telewidzów i internautów. Dzięki, którym udało się zebrać pokaźną sumę ponad 100 tysięcy złotych! Poniżej znajdują się zdjęcia z przywitania Barnusiów, niebawem ukaże się reportaż z tego wydarzenia.

 

Zdjęcia: Klaudia Bednarska

Tekst: Artur Sułkowski

 

 

Przyjazd Barnusiów był możliwy dzięki pomocy ze strony firm Leroy Merlin, Bodzio, Nokia oraz samorządu gminy wińsko i sołtys Jolanty Krysowatej.

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]