Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 23689 Dodano 20.09.2022

Dzieci z Makarowa w Górze

Makarów to osiedle typu miejskiego w obwodzie kijowskim, w rejonie buczańskim na Ukrainie, leżące nad rzeką Zdwiż. Wojna w ten rejon Ukrainy 28 lutego, kiedy to Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały rosyjski konwój wojskowy w mieście w ramach ofensywy kijowskiej podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.

Tego samego dnia zginęło dwóch cywilów, gdy ich samochód został ostrzelany z bojowego wozu piechoty rosyjskiej. 2 marca ukraińskie wojsko poinformowało, że miasto zostało odbite od Rosjan przez 14. Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych i 95. Brygadę Powietrzno-Szturmową. 7 marca miały miejsce kolejne naloty wojsk rosyjskich, w wyniku których ginęli cywile, ostrzeliwane były mieszkania, prywatne domy, przedszkola, szkoły, fabryka chleba, sklepy placówki medyczne i inna infrastruktura.

Ludność cywilna w obawie o swe życie mieszkała w piwnicach, ukrywała się w okolicy. Makarów został zniszczony w 40 %. Na wieść o tak strasznym położeniu mieszkańców, o traumie, szczególnie dzieci, Fundacja Studio Wschód z nieocenioną red. Grażyną Orłowską-Sondej z TV Polonia zorganizowała transport dzieci ukraińskich do Polski.

Na teren Gminy Góra i Gminy Wąsosz przybyło ich 20. wraz z dwiema opiekunkami. Ich umieszczeniem u polskich rodzin zajął się Leszek Stecki, dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach, znany górowski wolontariusz i społecznik. W gminie Wąsosz przebywało 7 dzieci, w tym 4 w Internacie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu, 13 zaś zamieszkało u rodzin w Gminie Góra.

Na terenie gminy Góra dzieci przebywały od 20 sierpnia do 28 sierpnia 2022r. W tym czasie oferowano im czas spokoju, zapomnienia o wojennej traumie, rozrywki i różne atrakcje. Np. zorganizowano wyjścia na kręgielnię w Górze, zwiedzanie naszego miasta (obie wieże, mury obronne, studnia średniowieczna, Pracownia Historii) gdzie przewodnikiem była opiekunka Pracowni Historii Ziemi Górowskiej Elżbieta Maćkowska, a tłumaczem nauczycielka z SP nr 3 Maria Ignaszewska-Nicpoń, wyjazd do Wrocławia (m.in. do ZOO), do Polkowic. Pożegnanie dzieci z Ukrainy odbyło się w niedzielę 28 sierpnia przed budynkiem UMiG w Górze, w obecności rodzin, które przyjęły je do swoich domów.

Podziękowania kierujemy do wszystkich, bez których przyjazd dzieci z Makarowa nie mógłby dojść do skutku.

Serdeczne dziękujemy Burmistrz Góry Irenie Krzyszkiewicz i Staroście Górowskiemu Urszuli Szmydyńskiej za wsparcie.

Dziękujemy Zdzisławowi Anuszkiewiczowi za bezpłatny transport dzieci do Polkowic.

Osobne podziękowania dla Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego za zaproszenie do polkowickiego Aquaparku.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]