Artykuły Obraz  newsa 12311 Dodano 06.05.2018

Wielki Koncert Kresowy we Wrocławiu [18-19 maja]

Fundacja Studio Wschód, wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem TVP Polonia, organizuje dziewiątą edycję Wielkiego Koncertu Kresowego, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-19 maja na wrocławskim Rynku.  Wolontariusze akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA  zakończyli swoje przygotowania do wyjazdu  na Wschód, aby ratować zapomniane nekropolie.

To już po raz kolejny  we Wrocławiu spotykają  się ludzie rozmiłowani w polskiej historii, którzy na co dzień troszczą się o nasze narodowe dziedzictwo, które niszczeje na Kresach. Udało się wokół tej idei porządkowania polskich cmentarzy zjednoczyć tysiące młodych ludzi. Dla nich ten koncert, to forma podziękowania za pracę, za troskę o te niszczejące mogiły i za serce dla naszych Rodaków, którzy pozostali na swojej, a teraz już obcej ziemi.

Podczas koncertu te podziękowania popłyną od władz wojewódzkich i lokalnych, ale również z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za pomoc w ratowaniu polskich pamiątek na Wschodzie będą również dziękować goście z Kresów – samorządowcy, liderzy polskich organizacji, księża. Uczestnicy ponad 150 pocztów sztandarowych z różnych szkół Dolnego Śląska, zameldują o swojej gotowości wyjazdu na Kresy.

Poczty poprowadzi Orkiestra Wojsk Lądowych z Wrocławia. Początek imprezy odbędzie się według ceremoniału wojskowego. Potem zaprosimy do obejrzenia występu zespołów  zaprzyjaźnionych z naszym miastem PODOLSKIEGO KWIATU z Koziatyna, BARWINKA z Winnicy, PIERWIOSNKÓW z Wilna i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Dobrym duchem całego przedsięwzięcia jest Jego eminencja Kardynał Henryk Gulbinowicz, który dziewięć lat temu inaugurował Akcję i apelował o pierwsze złotówki. Tych złotówek przez te 9 lat dolnośląscy uczniowie zebrali ponad milion. O tym  wielkim pospolitym ruszeniu głośno jest w całej Polsce i poza jej granicami. Dołączają szkoły z innych województw, zapisują się studenci z Litwy, Białorusi , a w tym roku również z Kazachstanu.

Kardynał Henryk Gulbinowicz, red. Grażyna Orłowska-Sondej i Waldemar Niedźwiedzki, członek Fundacji Studio Wschód i autor książki o kardynale.

Początek koncertu – piątek 18 maja, godz. 14.00.  Sobota 19 maja, godz. 15.30.

Na koncert śpiewająco zaprasza zespół Barwinok…

Majowe spotkania kresowe to również pora meldunku przed wyjazdem na akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Już 9. rok z rzędu wolontariusze Fundacji Studio Wschód będą porządkować opuszczone i zaniedbane polskie cmentarze rozsiane po Ukrainie. Tegoroczna akcja znów jest rekordowa: w pospolitym kresowym ruszeniu udział weźmie około 1500 osób, na które czeka blisko 150 nekropolii. Towarzyszą nam również motocykliści z Rajdu Katyńskiego. W sierpniu wyruszą oni do Gruzji, by tam zadbać o polskie mogiły. Trwają zapisy na ten rajd. Szczegóły tutaj.

Program koncertu:

 

Piątek 18 maja

godz. 13 – spotkanie samorządowców w Dworze Polskim w Rynku

godz. 14 – przemarsz pocztów sztandarowych szkół

godz. 14.20 – rozpoczęcie koncertu i występy zespołów

 

Sobota 19 maja

godz. 15.30 – występy artystyczne zespołów

 

Na koncercie wystąpią:

  • Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina – pieśni patriotyczne

  • Zespół Pieśni i Tańca PODOLSKI KWIAT z Koziatyna (Ukraina)

  • Zespół Tańca Ludowego BARWINOK z Winnicy (Ukraina)

  • Pierwiosnki z Wileńszczyzny

 

Organizatorzy:

Fundacja Studio Wschód
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląskie Kuratorium Oświaty

 

 

Zobacz, jak wyglądał koncert w ubiegłym roku!

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]