Artykuły Obraz newsa 2307 Dodano 10.04.2016

Jeden Naród Ponad Granicami!

Rodacy! Stanęliśmy przed kolejną odsłoną naszych wspólnych zmagań o upamiętnienie naszego dziedzictwa na Kresach. Zbliża się kolejna edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, podczas której Polacy z Korony, Litwy i Białorusi wspólnymi siłami odratują opuszczone polskie nekropolie. Jako jeden naród ponad granicami wszyscy jesteśmy Kresowianami!

  plakat mpooz 2016(1)

Kresy Wschodnie są naszym wspólnym dziedzictwem. Nie możemy mówić o polskości, jeżeli będziemy starali się wymazać z naszej historii aspekt wschodni. To właśnie Kresy Wschodnie były przez wiele stuleci wyznacznikiem naszej racji stanu – idei cywilizacyjnej misji na Wschodzie. Temat ten jest bliski dla naszej narodowej społeczności, nie tylko tej zamieszkałej w kraju, ale również tej rozsianej po całym świecie na skutek dziejowych zakrętów, czy to jako Polonia, czy też tej części naszego narodu osiadłej w miejscach, z których to Polska odeszła. To właśnie z miłości do Kresów zrodziła się akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Fundację Studio Wschód kultywowana jest tradycja kresowego dziedzictwa – począwszy od projektu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przez okres narodowowyzwoleńczych walk z państwami zaborczymi, po odrodzoną II Rzeczpospolitą i współczesną Polskę, która, choć utraciła swoje wschodnie rubieże, wciąż nie zapomniała o pomnikach polskości na Kresach. Śladem naszej dziejowej obecności są właśnie mogiły naszych pradziadów, którymi nie ma obecnie się kto zająć, a które bez naszej opieki niszczeją. Polskimi nekropoliami na utraconych rubieżach zajmują się wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, wśród których nie przepadła pamięć o ojczyźnie przodków. W większości przypadków są to młodzi ludzie pochodzący z Dolnego Śląska, na obszar którego przesiedlono Polaków mieszkających na terenach obecnej zachodniej Ukrainy. Z tego to właśnie powodu, czując zobowiązanie względem swych babć i dziadków, dolnośląscy uczniowie i studenci angażują się w kresową działalność charytatywną. W ubiegłym roku grupie około 800 wolontariuszy udało się uporządkować 85 cmentarzy położonych w województwach lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim II Rzeczypospolitej oraz na dawnych rubieżach przedrozbiorowej Polski.

Zbliżająca się wielkimi krokami siódma edycja akcji pójdzie o krok dalej i zabierze blisko 1000 wolontariuszy na ponad 100 kresowych cmentarzy. Mieszkańcy Dolnego Śląska nie są jednak jedynymi spadkobiercami tej wspaniałej tradycji. Kresy Wschodnie są naszym wspólnym dobrem i dotyczy to wszystkich Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania. W tym roku, oprócz młodych Polaków z Dolnego Śląska i innych regionów naszego kraju, wyruszą także na Ukrainę nasi rodacy z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Będziemy również wspomagani przez desant zza morza, gdyż jadą z nami polscy harcerze ze Szkocji. Poprzez współpracę w dziele ocalania od zapomnienia kresowych mogił naszych pradziadów mamy na celu pokazać, że jesteśmy jednym narodem ponad granicami, który niezależnie od przeciwności losu kocha Polskę i chce dla jej dzieci jak najlepiej.

 

Młodzieżowy Lider wolontariuszy: akcji: Artur Sułkowski

Autorzy plakatów: Natalia Olejnik, Tomasz Wójcik

Redakcja portalu Studio Wschód: Artur Sułkowski, Łukasz Wolski, Paweł Andrzejewski

mp2016 gotowy!

Lista miejscowości, gdzie będą ratowane cmentarze:

Kresy I Rzeczpospolitej

 1. Zasław
 2. Szepietówka
 3. Mołczany
 4. Jampol
 5. Maków
 6. Berdyczów
 7. Daszów
 8. Lityń
 9. Mohylów Podolski
 10. Nowa Uszyca
 11. Żytomierz
 12. Samhorodek
 13. Żwaniec
 14. Latyczów
 15. Rokitna
 16. Sławuta

Województwo lwowskie

 1. Usznia
 2. Świrz
 3. Sokal
 4. Złoczów
 5. Tuligłowy
 6. Brody
 7. Sasów
 8. Przemyślany
 9. Drohobycz
 10. Podbuż
 11. Borysław
 12. Twierdza
 13. Sądowa Wisznia
 14. Tadanie
 15. Żydaczów
 16. Rozdół
 17. Busk
 18. Stojańce
 19. Komarno
 20. Matków

Województwo stanisławowskie

 1. Kołomyja
 2. Nadwórna
 3. Pasieczna
 4. Otynia
 5. Obertyn
 6. Tłumacz
 7. Gwoździec
 8. Bohorodyczyn

Województwo wołyńskie

 1. Rokitno
 2. Korzec
 3. Kamionka

Województwo tarnopolskie

 1. Borszczów
 2. Jezierzany
 3. Budzanów
 4. Hanaczów
 5. Nastasów
 6. Ładyczyn
 7. Mogielnica
 8. Panasówka
 9. Skałat
 10. Zbaraż
 11. Sieniawa
 12. Maksymówka
 13. Brzeżany
 14. Monasterzyska
 15. Czortków
 16. Dawidkowce
 17. Podhajce
 18. Białokrynica
 19. Kokutkowce
 20. Buczacz
 21. Krynyca (Korościatyn)
 22. Kozowa
 23. Opryłowce
 24. Husiatyn
 25. Słobódka Dżuryńska
 26. Tarnoruda
 27. Kopyczyńce
 28. Lisowce
 29. Tłuste
 30. Szumsk
 31. Kowalówka
 32. Baworów
 33. Podwołoczyska
 34. Chodaczków
 35. Kołodno
 36. Pomorzany
 37. Dunajów
 38. Grabowiec
Nowe- po raz pierwszy!
 1. Zawadówka 87. Markowa 88.Antoniówka 89. Chleszczowa 90. Iwanówka 91. Kaczanówka 92. Orzechowiec 93. Rumno 94. Laszki Murowane 95. Sąsiadowice 96. Żuków 97. Niżniów 98. Wybranówka 99. Chodaczków 100. Oryszkowce 101. Piłatkowce 102. Tarnawka 103. Hucisko Brodzkie

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]