Artykuły Obraz  newsa 917 Dodano 24.01.2016

Koncert kresowy w Sycowie za nami. Zobacz relację!

XIII Ogólnopolski Koncert Charytatywny w Sycowie za nami. Oprócz artystycznych występów zespołów z Ukrainy i Białorusi, zainaugurowana została również VII edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku ratować polskie nekropolie na Kresach będzie ponad tysiąc osób.

Jak co roku środowiska kresowe z całej Polski spotkały się w Sycowie, który jest szczególnym miejscem dla wielkiej kresowej rodziny. Cel jak zawsze był bardzo szczytny: pomoc naszym rodakom na Ukrainie i Białorusi. Ale nie można również zapominać o artystycznych występach oraz wschodniej kuchni, co dla wielu osób było namiastką dzieciństwa i swojego rodzaju powrotem do ziem, na których się urodzili.

W sobotę na sycowskiej scenie zaprezentowały się zespoły Assol, Syowiacy, Jednym Głosem, Kwiat Podola, Zawadiacy, Czarne Perły oraz Big 4 Band. Fantastyczny występ dał również Maciej Wróblewski, który zaśpiewał m. in. utwór „Zaszum nam Polsko”, który uznawany jest za hymn naszej akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Na koncercie obecni byli m. in.: dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, senator Stanisław Gogacz, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, przedstawiciele duchowieństwa, samorządu, rady ministrów a także wolontariusze i członkowie kresowych stowarzyszeń.

Nie mogło oczywiście zabraknąć naszej ekipy, na czele z redaktor Grażyną Orłowską-Sondej, koordynatorką projektów Studia Wschód. Właśnie podczas koncertu zainaugurowana została już VII edycja akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

– Wspominam pierwszy nasz wyjazd na Kresy, zorganizowany przez panią redaktor. Jednak to wszystko zaczęło się tutaj w Sycowie – mówiła Beata Pawłowicz, dolnośląska kurator oświaty.

– Na swoich kresowych szlakach spotkałem wspaniałą, czarującą kobietę, niezwykle delikatną i wrażliwą na te sprawy. Nią była Grażyna Orłowska-Sondej, która wraz ze swoją ekipą rozpoczęła prace rekonstrukcyjne na cmentarzu w Kołomyi. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać i połączyć siły. Dziękuję, że redaktor znalazła Beatę Pawłowicz, która jest podwójnie wrażliwa w sprawie Kresów – mówił konsul Krzysztof Świderek.

– Bardzo się cieszymy, że jako samorządowcy, możemy w tej akcji uczestniczyć – podsumował swoją wypowiedź burmistrz Kapica.

– 200 tys. dzieciaków złożyło patriotyczną daninę, w postaci tej polskiej złotówki. A dalej szukamy kolejnych szkół, które włączą się do akcji. W tym roku będziemy remontować około 100 polskich cmentarzy. Ratujemy nasze dziedzictwo, naszą historię – mówiła redaktor Grażyna Orłowska-Sondej.

Lista cmentarzy objętych przez naszą akcję w tym roku będzie ogłoszona niebawem. Dotychczas remontowane nekropolie znajdziecie tutaj.

Poniżej zamieszczamy również zdjęcia z koncertu. Będziemy je stali uzupełniać.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]