Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 11378 Dodano 29.01.2018

Koncert w Sycowie za nami: zainaugurowaliśmy IX edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Wielka kresowa rodzina po raz piętnasty spotkała się w Sycowie. Na scenie zaprezentowali się polscy artyści z Białorusi, Ukrainy i Syberii, a także zespół „Mazowsze”. Podczas koncertu zainaugurowana została IX edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Już w lipcu blisko 1500 wolontariuszy będzie porządkować groby swoich przodków na Kresach.

Każdego roku w styczniu Syców staje się kresową stolicą Polski. Nie inaczej było i tym razem. 27 stycznia w tym dolnośląskim mieście spotkały się osoby, którym sprawy związane z dawnymi polskimi ziemiami na Wschodzie są niezwykle bliskie. Towarzyszyli im goście z Białorusi, Ukrainy, a nawet Syberii.

Podczas wydarzenia obecni byli m. in.: Krzysztof Świderek (Konsul Generalny RP w Irkucku), Beata Kempa (minister ds. pomocy humanitarnej i uchodźców), Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP), Iwona Kozłowska (Z-ca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą), Stanisław Gogacz (senator), Sławomir Kapica (burmistrz Miasta i Gminy Syców), Tadeusz Samborski (członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego) i bp Leon Dubrawski (ordynariusz Diecezji Kamieniecko-Podolskiej). Przybyła również delegacja z syberyjskiej Wierszyny, a także proboszcz parafii w Tobolsku ks. Dariusz Stańczyk.

Przed publicznością zaprezentowały się polskie zespoły z Kresów: Białe Skrzydła z Mołodeczna na Białorusi, Aksamitki (z Baru) oraz  Rezonans z Ukrainy. Solowy występ dała z kolei Ewelina Wiżentas z Wierszyny na Syberii, która opowiedziała również o życiu codziennym z dala od Polski. Gwiazdą koncertu był Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod batutą Jacka Bonieckiego.

Dodatkowo na wszystkich czekały specjały kresowej kuchni, w tym przywieziony przez gości ze Wschodu chleb, którym częstowano przybyłych do sycowskiej hali.

W asyście pocztów sztandarowych akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zainaugurowały jej inicjatorki: Grażyna Orłowska-Sondej oraz Beata Pawłowicz. W tym roku wolontariusze wyruszą na Kresy 3 lipca. Porządkować cmentarze ma rekordowa liczba osób: aż 1500. Będzie to już dziewiąta edycja tego pospolitego ruszenia, które rozpoczęło się w 2010 roku na Dolnym Śląsku. Dzięki pracom wolontariuszy zinwentaryzowano już około 100 tys. mogił. Bardzo wielu z nich to uczniowie, którzy przeżywają prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu.

Organizatorem koncertu byli Burmistrz Miasta i Gminy Syców Sławomir Kapica, Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek oraz komitet organizacyjny.

Poniżej plakat koncertu (duża rozdzielczość tutaj):

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]