Artykuły Obraz  newsa 17065 Dodano 07.07.2019

Lista 150 cmentarzy do ratowania – X edycja akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA – 8-18 lipca 2019

Już po raz dziesiąty uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie cmentarze. Akcja Fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem Telewizji Polskiej  zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji ponad 1000 młodych wolontariuszy pracować będzie na ponad 150 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu. Niektóre grupy będą kontynuować dzieło rozpoczęte już w poprzednich latach.  

Wszystkie porządkowane mogiły będą sfotografowane i udokumentowane, a kolejne spisy grobów pojawią się na stronie internetowej. Młodzież nie tylko poświęca czas na pielęgnowaniu mogił, ale również odwiedza miejsca związane z polską historią na Kresach, nawiązuje kontakty ze swymi ukraińskimi kolegami.  Wiele szkół ukraińskich i polskich podpisało już porozumienia o współpracy , a samorządowcy po jednej i drugiej stronie granicy zawarli  umowy partnerskie. Przyjaźń miedzy tymi miastami i gminami rozpoczynała się często na cmentarzu.

Cmentarze do ratowania – akcja  od 8 do 18  lipca 2019

  1. Tarnopol – cmentarz Mikuliniecki – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekunka Agnieszka Zagrodna
  2. Biały Kamień – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Rudzie – opiekunka Danuta Markuszewska
  3. Wysokie / Tołstobaby/ – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Ludowie Polskim – opiekunka Wioletta Stupnicka
  4. Kurniki Iwańczańskie – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Bolesławcu – opiekunka Elżbieta Hołyńska
  5. Jaryszew – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu – opiekunka Natasza Grabińska
  6. Brzezina , woj. lwowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekunka Agnieszka Zagrodna
  7. Lityń winnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie  opiekunka Wioletta  Maciejewska – Guź
  8. Machnówka – woj. winnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej – opiekunka Alicja Przesławska
  9. Koziatyn – woj. winnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu – opiekunka Jolanta Janoszka
  10. Samgorodek – woj. winnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu – opiekunka Jolanta Janoszka
  11. Kamionka Buska woj. lwowskie –pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Bolesław Lang
  12. Tadanie – woj. lwowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Bolesław Lang
  13. Batiatycze  woj. lwowskie pracują uczennice Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu –  opiekunka s. Klara Pyza
  14. Radziechów – woj. lwowskie – pracują uczennice Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu – opiekun Bolesław Lang
  15. Stojańce woj. lwowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Artur Sułkowski
  16. Borysław woj. lwowskie –  pracują absolwenci Zespołu Szkół w Wałbrzychu,  -opiekun Adam Piotrowski
  17. Podbuż woj. lwowskie – pracują uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Wałbrzychu – opiekun Adam Piotrowski
  18. Sądowa Wisznia – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobroszycach – opiekunka – Anna Mikuła
  19. Tuligłowy koło Komarna woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Jędrzychowie – opiekunka Anna Moskal
  20. Komarno – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie – opiekuna Ewa Niebrzydowska
  21. Palikrowy – woj. lwowskie, pow. Brody– pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie – opiekunka Ewa Niebrzydowska
  22. Bar – woj. lwowskie – pracują uczniowie szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu – opiekunka Krystyna Piosik
  23. Rodatycze woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu – opiekunka Bożena Lech
  24. Twierdza – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobroszycach – opiekunka Emanuela Statnik
  25. Nadwórna – woj stanisławowskie  – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach – opiekunka       Bernadetta Szczypka
  26. Pasieczna – woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach – opiekunka Bernadetta Szczypka
  27. Zielona – woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Pieszycach – opiekunka Bernadetta Szczypka
  28. Tłumacz – woj. stanisławowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Łukasz Wolski
  29. Okniany – woj. stanisławowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Łukasz Wolski
  30. Korościatyn –/ Krynyca / woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Borowie – opiekunowie  Anna i Grzegorz Filipkowie i Marian Grabas
  31. Buczacz – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Borowie , opiekunowie – Anna i Grzegorz Filipkowie
  32. Bielawińce – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Borowie – opiekun Marian Grabas
  33. Brzeżany – woj. tarnopolskie –pracują uczniowie Zespołu Szkół w Chojnowie – opiekun Kazimierz Burtny
  34. Grabowiec – woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Paweł Szafrański
  35. Maksymówka – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Żeliszowie – opiekunka Aleksandra Czerniak
  36. Podhajce woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Technikum Leśnego w Miliczu – opiekunka Justyna Żarczyńska
  37. Dawidkowce koło Czortkowa – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie  Zespołu Szkół w Zgorzelcu – opiekun   Wojciech Dobrołowicz
  38. Łoszniów – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusach– opiekunka Ewa Majewska
  39. Mogielnica – woj. tarnopolskie –pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Prusach – opiekunka – Ewa Majewska
  40. Kokutkowce – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Witoszycach – opiekun Leszek Stecki
  41. Nastasów – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Sobótce   –opiekunka Natalia Sęczawa
  42. Ładyczyn – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej  w Sobótce – opiekunka Natalia Sęczawa
  43. Budzanów woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Kamil Skorupski
  44. Ludwikówka – woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu wrocławskiego – opiekun Kamil Skorupski
  45. Kołomyja stanisławowskie – pracują  uczniowie Szkoły Podstawowej w Ścinawce  i  uczniowie Zespołu Szkół  w Międzylesiu – opiekunki  Irena Trytek i Magdalena Knych
  46. Gwoździec – woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu – opiekun Andrzej Kondracki
  47. Obertyn woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Oławskiej – opiekunki  Małgorzata Wawrzeń i Helena Masło
  48. Bohorodyczyn – woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Krośnicach – opiekunka Renata Hajduk
  49. Żuków – woj. stanisławowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu – opiekun Andrzej Kondracki
  50. Sieniawa –woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu – opiekunka  Barbara Smoleńska
  51. Kołodno – woj. tarnopolskie- pracują uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu – opiekunka Barbara Smoleńska
  52. Zbaraż – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrocławiu – opiekunka Danuta Kraśnicka
  53. Berezowica – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrocławiu – opiekunka Danuta Kraśnicka
  54. Opryłowce woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i absolwenci Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Bolesławcu – opiekunka – Elżbieta Hołyńska
  55. Jazłowiec woj. tarnopolskie –  pracują uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu– opiekunka Barbara Smoleńska
  56. Złoty Potok woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 – opiekunka Elżbieta Hołyńska
  57. Szepietówka – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i nr 7 w Oleśnicy – opiekunka Małgorzata Tajak – Skrok
  58. Zasław – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i nr 7  w Oleśnicy – opiekunka   Małgorzata Tajak – Skrok
  59. Białogorodka – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 nr 7 w Oleśnicy – opiekunka Małgorzata Tajak – Skrok
  60. Zaścianocze – woj. tarnopolskie pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Witoszycach – opiekun Leszek Stecki
  61. Howiłów woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Witoszycach – opiekun Leszek Stecki
  62. Jampol – woj. winnickie – pracują studenci historii Uniwersytetu Wrocławskiego  – opiekun Artur Sułkowski
  63. Mohylew Podolski – woj. winnickie – pracują  studenci historii Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Artur Sułkowski
  64. Nowa Uszyca – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu – opiekunka Natasza Grabińska
  65. Mołczany – woj. winnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Karpaczu – opiekun Tomasz Kozłowski
  66. Sławuta – woj. chmielnickie – pracują wychowankowie Zakładu Opiekuńczego w Jaworze  – opiekunowie – Mariusz Barański i  Adam Wroński
  67. Annopol – woj. chmielnickie – pracują wychowankowie Zakładu Opiekuńczego w Jaworze – opiekunowie Mariusz Barański i Adam Wroński
  68. Korzec – woj. równieńskie – pracują uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie – opiekun Przemysław Strzelec
  69. Międzyrzec Korecki woj. równieńskie – pracują uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie – opiekun Przemysław Strzelec
  70. Rokitno – woj. równieńskie – pracują wychowankowie zakładu Opiekuńczego w Jaworze – opiekunowie  Mariusz Barański i Adam Wroński

 

  1. Snitków – woj. chmielnickie – uczniowie Szkoły Podstawowej w Wschowie – opiekunka Agnieszka Mała
  2. Murowane Kuryłowce – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Wschowie – opiekunka Agnieszka Mała
  3. Otynia – woj. stanisławowskie – pracują  uczniowie Szkoły Podstawowej w Krośnicach – opiekunka Renata Hajduk
  4. Husiatyn – tarnopolskie –  pracują uczniowie Szkoły Podstawowej  w Obornikach  Śląskich  – opiekunka Bożena Magnowska
  5. Suchodół – woj. tarnopolskie- pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Obornikach Śląskich- opiekunka Bożena Magnowska
  6. Sidorów – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Obornikach Śląskich  – opiekunka Bożena Magnowska
  7. Rozdół – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciepłowodach – opiekunka Elżbieta Krawczyk
  8. Antonówka koło Żydaczowa woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciepłowodach – opiekunka Elżbieta Krawczyk
  9. Żydaczów – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciepłowodach – opiekunka Elżbieta Krawczyk
  10. Usznia koło Złoczowa woj. lwowskie –  pracują uczniowie  Szkoły Podstawowej  w Bystrzycy Oławskiej  – opiekunki – Małgorzata Wawrzeń, Helena Masło
  11. Złoczów – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Oławie- opiekunowie – Aleksander Zborowski i Jacek Polasz
  12. Borszczów – tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej  w Ruszowie opiekunki Urszula Zel i Anna Sygut
  13. Jezierzany – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Ruszowie – opiekunki – Urszula Zel i Anna Sygut
  14. Brody – lwowskie –  pracują uczniowie Zespołu Szkół  w Jugowie – opiekunka – Bożena Muzyka
  15. Skałat – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnej – opiekunka Jolanta Książek
  16. Panasówka woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnej – opiekunka Jolanta Książek
  17. Ostapie – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnej  – opiekunka Jolanta Książek
  18. Pików woj. winnickie – pracują Uczniowie Zespołu Szkół w Karpaczu – opiekun Tomasz Kozłowski
  19. Janów – woj. winnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Karpaczu – opiekun Tomasz Kozłowski
  20. Krasne – woj. winnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Karpaczu i członkowie Konfederacji Polaków XXI wieku z winnicy– opiekunowie-  Tomasz Kozłowski i Helena Gawryluk

 

  1. Busk – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Rudzie – opiekunka Danuta Markuszewska
  2. Hodowica – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Rudzie – opiekunka Danuta Markuszewska
  3. Niżankowice – pracują uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu – opiekunka Beata Oziembłowska
  4. Chyrów – – pracują uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu – opiekunka Beata Oziembłowska
  5. Żytomierz – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubawce- opiekun Paweł Kasprzyk
  6. Rudnia Baranowska woj. żytomierskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubawce – opiekun Paweł Kasprzyk
  7. Berdyczów woj. żytomierskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Jugowie – opiekunka Bożena Muzyka
  8. Hucisko Brodzkie – woj. lwowskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Jugowie – opiekunka Bożena Muzyka
  9. Lisowce – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie – opiekunowie – Piotr Uczkiewicz,  Ryszard Mulek
  10. Tłuste woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie – opiekunowie Piotr Uczkiewicz, Ryszard Mulek
  11. Różanówka woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Chojnowie – opiekun Kazimierz Burtny
  12. Szypowce – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Chojnowie opiekun Kazimierz Burtny
  13. Czortków – woj. tarnopolskie- pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej – opiekunowie – Anna Ryś i Wiesław Dybeł
  14. Rarańcza woj. czerniowieckie – pracują uczniowie Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej – opiekunowie Anna Ryś i Wiesław Dybeł
  15. Rokitna –województwo czerniowieckie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej – opiekunowie Anna Ryś i Wiesław Dybeł
  16. Czerniowce – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej – opiekunka Anna Ryś
  17. Białokrynica – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Technikum Leśnego w Miliczu – opiekunka Justyna Żarczyńska
  18. Przemyślany –woj. lwowskie – pracują harcerze z Drużyny KEDYW z Legnicy – opiekun harcmistrz Artur Torbiński
  19. Świrz – woj. tarnopolskie – pracują harcerze Drużyny KEDYW zz Legnicy – opiekun harcmistrz Artur Torbiński
  20. Hanaczów – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Rogach woj. opolskie –  opiekunka Jolanta Włoch
  21. Ciemieżyńce – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rogach – opiekunka Jolanta Włoch
  22. Dunajów – woj. tarnopolskie – -pracują uczniowie Zespołu Szkół w Kudowie Zdroju – opiekun Jerzy Łukasik
  23. Pomorzany – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Kudowie Zdroju – opiekun Jerzy Łukasik
  24. Kowalówka – woj. tarnopolskie – pracuje Oddział Strzelecki STRZELEC z Chojnowa – opiekun por.Czesław Dul
  25. Baworów- woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Paweł Szafrański
  26. Chodaczków – woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Paweł Szafrański
  27. Kopyczyńce – woj. tarnopolskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Paweł Szafrański
  28. Zawadówka woj. tarnopolskie– pracują uczniowie Zespołu Szkół w Ludowie Polskim – opiekunka Wioletta Stupnicka
  29. Markowa woj. tarnopolskie– pracują uczniowie Zespołu Szkół w Ludowie Polskim – Wioletta Stupnicka
  30. Chleszczawa –woj. tarnopolskie –uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Witoszycach – opiekun Leszek Stecki
  31. Iwanówka woj. tarnopolskie– pracują absolwenci Szkoły Podstawowej w Witoszycach – opiekun Leszek Stecki
  32. Kaczanówka woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Mirsku – opiekunka Genowefa Tymbrowska
  33. Orzechowiec woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Mirsku – opiekunka Gienia Tymbrowska
  34. Bóbrka woj. lwowskie – pracują uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Mirsku – opiekunka Genowefa Tybrowska
  35. Łopatyń woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynicznie – opiekunka Anna Gabryszewska – Konieczny
  36. Szczurowice – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynicznie – opiekun Anna Gabryszewska – Konieczny
  37. Pawłów – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynicznie – opiekun Ireneusz Osenkowski
  38. Rumno woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Oławie opiekunowie Wojciech Zborowski i Jacek Polasz
  39. Murowane woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Siedlcu – opiekun Jerzy Wojtasik
  40. Stara Sól – woj. lwowskie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Siedlcu – opiekun Jerzy Wojtasik
  41. Sąsiadowice woj. lwowskie –pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Siedlcu – opiekun Jerzy Wojtasik
  42. Podwołoczyska – woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku, Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu -opiekunka s. Klara Pyza, Tomasz Żołnierz
  43. Niżniów woj. stanisławowskie –pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekun Łukasz Wolski
  44. Wybranówka woj. lwowskie – pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekunka Agnieszka Zagrodna
  45. Wołoszczyzna woj. lwowskie –  pracują studenci Uniwersytetu Wrocławskiego – opiekunka Agnieszka Zagrodna
  46. Piłatowce woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Zgorzelcu – opiekun Wojciech Dobrołowicz
  47. Tarnawka woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Zgorzelcu – opiekun Wojciech Dobrołowicz
  48. Kolędziany woj. tarnopolskie – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Zgorzelcu – opiekun Wojciech Dobrołowicz
  49. Strusów woj. tarnopolskie – pracują studenci Politechniki Wrocławskiej – opiekun prof. Mieczysław Struś
  50. Kretowce – woj. tarnopolskie – pracują studenci Politechniki Wrocławskiej – opiekun prof. Mieczysław Struś
  51. Latyczów woj. chmielnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokołowcu – opiekunka Iwona Olechno
  52. Minkowce   winnickie  – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokołowcu – opiekunka Iwona Olechno
  53. Bóbrka – woj. lwowskie – pracują uczniowie Zespołu Szkól w Mirsku – opiekunka Genowefa Tymbrowska
  54. Buszcze – woj. tarnopolskie – pracuje Oddział Strzelecki STRZELEC z Chojnowa – opiekun por. Czesław Dul
  55. Żwaniec – woj. chmielnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkól w Chocianowie – opiekunka Beata Rolska
  56. Maków woj. chmielnickie – pracują uczniowie Zespołu Szkół W Chocianowie – opiekunka Beata Rolska
  57. Kijów – Cmentarz Bajkowy – pracują uczniowie Zespołu Szkół w Bogatyni – opiekunka Leokadia Kołodyńska – Zysk
  58. Chmielnik – woj. winnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Międzyborzu – opiekunka Małgorzata Zielińska
  59. Dzierżoniówka – woj. winnickie – pracują uczniowie Szkoły w Międzyborzu – opiekunka Małgorzata Zielińska
  60. Kitajgród chmielnickie – pracują uczniowie Szkoły Podstawowej w Miliczu – opiekunka Bożena Lech

 

Już jutro o 18:00 spod wrocławskiego urzędu marszałkowskiego wyruszy konwój tysiąca osób, którzy przez 10 dni będą doprowadzać do porządku 150 kresowych cmentarzy. Młodzież wyruszająca na wschód będzie żegnana nie tylko przez swych najbliższych, ale także przez głównych patronów akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Wolontariuszy odprawi sekretarz stanu Prezydenta RP Andrzej Dera, który nie pożegna wolontariuszy, lecz razem z nimi wyruszy, by jako wolontariusz podjąć pracę w Busku. Jako przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy odwiedzi młodzież pracującą na Lwowszczyźnie, Wołyniu, ziemi Tarnopolskiej, Stanisławowskiej, Kresach I RP. Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk jako patron kresowych działań w dolnośląskich szkołach będzie zagrzewał uczniów do kontynuowania pracy na rzecz Kresów. Obecny będzie również Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski, oraz wiele innych osób, dzięki którym nasza kresowa inicjatywa ma możliwości realizacji, szczególnie w czasie aktualnej dziesiątej edycji akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia,,.

Tak wyglądała akcja w ubiegłym roku:

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]