Artykuły Obraz  newsa 11734 Dodano 02.03.2018

Motocykliści z Rajdu Katyńskiego nie zapominają o Ignacym Paderewskim i jego rodzinnej Kuryłówce

W niewielkiej Kuryłówce na Podolu legenda o Ignacym Janie Paderewskim wciąż trwa. Jest jednak zagrożona po pożarze pamiątkowej szkoły, w której znajduje się muzeum poświęcone wybitnemu Polakowi. O rodzinnej wsi wielkiego kompozytora i męża stanu, a także mogile jego matki Polikseny, nie zapomina Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Motocykliści, którzy dbają o narodowe miejsca pamięci rozsiane na Kresach, na swoim szlaku mają również Kuryłówkę. To tam, w listopadzie 1860 roku, na świat przyszedł Ignacy Jan Paderewski, jeden z ojców niepodległej Polski. Dzisiaj w tej niewielkiej podolskiej wsi znajduje się muzeum poświęcone kompozytorowi, a także grób jego matki Polikseny. Strażnikami legendy o Paderewskim są uczniowie tutejszej szkoły, które doskonale znają historię wybitnego Polaka. Podczas ważnych rocznic zapalają znicze pod tablicą na jego cześć. Dbają również o mogiłę Polikseny Paderewskiej z domu Nowickiej, która wydała na świat wielkiego syna narodu polskiego.

Czytaj również: W obronie pamięci o Paderewskim…

W sierpniu 2017 roku w Kuryłówce gościli członkowie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Odwiedzili ono muzeum, spotkali się z uczniami i opiekunami tutejszej szkoły, a także złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą ku czi Paderewskiego i na mogile jego matki. Motocykliści od lat przemierzają Kresy śladami wielkiej polskiej historii. Jako przyjaciele akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” porządkują stare i zapomniane cmentarze, na których spoczywają nasi przodkowie.

Teraz motocykliści planują zaangażować się w pomoc w odbudowaniu szkoły, w której mieści się muzeum wybitnego Polaka. Prowadzimy zbiórkę w tym celu, pojawiły się już pierwsze wpłaty. Szczegóły tutaj.

Zdjęcia z pobytu motocyklistów w Kuryłówce

fot. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Poniżej reportaż z Kuryłówki (od połowy programu):

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]