Artykuły Obraz  newsa 18651 Dodano 04.01.2020

Mrowie Paczek dla Rodaków na Kresach

Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia z Wrocławia trzema busami wyruszyliśmy na Kresy. Z paczkami odwiedziliśmy krajan w Aleksandrówce, Mohylowie Podolskim, Koziatynie, Jampolu, Żytomierzu, Mościskach oraz w innych miejscach. Nim przedstawimy reportaż wideo z wyprawy zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Tej zimy zebraliśmy ponownie kilkadziesiąt ton darów w dolnośląskich szkołach po ich starannej selekcji oraz przepakowaniu wedle ściśle określonej receptury wyruszyliśmy na wschód. Po przekroczeniu granicy o 4 nad ranem, która była „pusta”, a sama odprawa zamknęła się w pół godziny szybko byliśmy już w Mościskach. Z paczkami odwiedziliśmy najprawdopodobniej największą polską rodzinę na Ukrainie czyli Barnusiów, których pociech jest aż dziesięć. Dzieci choć wyrwane ze snu po krótkiej niemrawości i niezadowolenia bardzo szybko ucieszyły się na widok Rodaków z Rzeczypospolitej.

Po Mościskach obraliśmy kurs na Płoskirów – obecnie miasto Chmielnicki, gdzie zatrzymaliśmy się na noc  by odpocząć po długiej trasie. Ten konwój darów głównie był dedykowany na Podole oraz Żytomierszczyznę. Z rana udaliśmy się do Aleksandrówki z pomocą dla osób starszych. O samej Aleksandrówce mówiliśmy wielokrotnie w naszych reportażach poniżej :

Po Aleksandrówce udaliśmy się do Mohylowa Podolskiego. Byliśmy tam wcześniej w lipcu  u ks. Pawła Gryszaka, który odnawia tam polską parafię katolicką zniszczoną przez sowietów w latach 30. Wręczyliśmy tam ogrom paczek i zostaliśmy na noc. Rano wzieliśmy udział w uroczystej mszy świętej, po czym obejrzeliśmy Bożonarodzeniowe przedstawienie wykonane przez dzieci.

W Jampolu zajechaliśmy na cmentarz aby wykonać ujęcia z drona przed 11 edycją Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. ( niebawem opublikujemy film z drona) Z darami udaliśmy się do Pani Bronisławy Radziejewskiej oraz dzieci z domu dziecka prowadzonego przez Panią Natalię.

Po Jampolu czas na Koziatyn. W Koziatynie odwiedziliśmy nasz Podolski Kwiat, ludowy zespół tworzony przez naszych krajan. Nim paczki powędrowały do naszych najmłodszych krajan mieliśmy przyjemność zobaczyć ich występ. Nagrania z wyjazdu zobaczą Państwo w najnowszych reportażu i na naszym kanale youtobe  Studio Wschód 

zdjęcia : Klaudia Bednarska

tekst : Artur Sułkowski 

 

Równie ważne jak paczki są fundusze na ich transport, dzięki waszemu WSPARCIU jesteśmy w stanie przemierzać tysiące kilometrów. Zachęcamy do wpłat.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Oprócz akcji świątecznej główną naszą inicjatywą jest budowa Domu Kresowego. [Kliknij tutaj by zobaczyć]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]