Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 11863 Dodano 20.03.2018

Myślisz – Stanisławów, mówisz Iwano-Frankiwsk [Program „Wschód”]

Historyczny Stanisławów, założony w 1662 roku przez starostę Halickiego Andrzeja Potockiego, ponad 55 lat temu został przemianowany na Iwano-Frankiwsk. Imię pochodzi od znanego poety ukraińskiego Iwana Franki. Ale Polacy tu mieszkający czują się spadkobiercami wielkiego rodu Potockich, który utworzył na rubieżach Rzeczpospolitej twierdzę porównywaną do Kamieńca Podolskiego.

Nazwa Stanisławów pozostała również w świadomości wielu naszych Rodaków, którzy po zakończeniu wojny zmuszeni byli do opuszczenia swojego rodzinnego miasta. Najcenniejsze pamiątki pochodzą z drugiej połowy XVII wieku i początku XVIII stulecia, kiedy Stanisławów przeżywał prawdziwy rozkwit. Powstał wówczas Pałac Potockich, Kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, św. Andrzeja i Stanisława – najsłynniejsza budowla sakralna na tych ziemiach; Ratusz w kształcie krzyża, kościół jezuicki, świątynie żydowska, ormiańska i prawosławna. W 1782 roku w centrum miasta przy ulicy Sapieżyńskiej, został zbudowany cmentarz, jeden z najstarszych na Kresach Wschodnich. Nekropolia ta, na której pochowani byli polscy powstańcy i legioniści, spoczywali zacni obywatele Stanisławowa, została po wojnie kompletnie zrujnowana. Zachowało się jedynie 9 zabytkowych pomników. W miejscu tym zbudowano hotel Ukraina, który od niedawna nosi nazwę Nadija. Choć w ostatnich latach wzniesiono tutaj wiele nowoczesnych bloków mieszkalnych, charakter miastu dają budowle sprzed ponad 300 lat…

\

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]