Artykuły Obraz  newsa 14745 Dodano 31.10.2018

Para Prezydencka ugościła wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” [zdjęcia, wideo]

Wolontariusze oraz organizatorzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, na zaproszenie Andrzeja Dudy oraz jego małżonki, gościli 30 października w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości głowa państwa odznaczyła Grażynę Orłowską-Sondej – prezes Fundacji Studio Wschód i inicjatorkę wielu kresowych przedsięwzięć – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W lipcu odbył się IX finał akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W jego ramach uporządkowano 145 cmentarzy na Ukrainie. Tego wielkiego dzieła dokonało ponad 1300 wolontariuszy, którzy przez 10 dni „walczyli” o zapomniane polskie nekropolie. Patronat Narodowy nad akcją objął Prezydent RP.

W ramach podziękowania za wykonaną pracę i wysiłek wniesiony w ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Wschodzie, Para Prezydencka zaprosiła wolontariuszy na wyjątkowe spotkanie, które odbyło się 30 października, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, a także tuż przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Dziękuję, że pielęgnując tę właśnie pamięć – a ściślej mówiąc, przywracając ją – dbacie, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. I to właśnie Wasze niezwykle wspólnototwórcze działanie jest tutaj czymś niezwykle cennym, patrząc od strony historycznej. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to także niezwykły element wychowawczy – wracacie na tę ziemię. Pani Prezes powiedziała przed chwilą, że to bardzo często jedne ze śladów polskości – także Waszej rodzinnej historii – mówił do wolontariuszy Andrzej Duda.

Szczególne podziękowania Prezydent skierował do red. Grażyny Orłowskiej-Sondej, bez której nie byłoby tego wielkiego kresowego ruchu. Prezes Fundacji Studio Wschód została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Nasi rodacy na Kresach żyli, umierali i byli wierni tej ziemi, a dzisiaj wierni tej krainie są nasi wolontariusze, którzy z taką radością co roku, kilka razy do roku wyjeżdżają na Kresy, aby ratować mogiły, nieść pomoc naszym rodakom. Za wschodnią granicą pozostało nasze dziedzictwo, pozostały też groby naszych pradziadów, groby naszych bohaterów narodowych. Kto tam choć raz pojechał, będzie chciał wracać i wie, w jakim stanie są te cmentarze, ile pracy, ile troski trzeba, aby je wydobyć z tych zarośli – przyznała pomysłodawczyni akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Grażyna Orłowska Sondej.

Podczas spotkania wystąpił chór złożony z uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 oraz gimnazjum w Ziębicach, kierowany przez Marzenę Jabłońską. Wszyscy wolontariusze zaśpiewali natomiast pieśń „Modlitwa za ojczyznę”, do której zagrał podharcmistrz i drużynowy legnickiej 710 Drużyny Wędrowniczej „Kedyw” im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego.

Relacja na stronie Prezydent.pl

Relacja Kancelarii Prezydenta RP na Facebook:

Tutaj zobaczyć można wpisy Kancelarii Prezydenta na Twitterze:

Wystąpienie Prezydenta (nagranie wideo).

Treść wystąpienia głowy państwa.

Artykuł Polskiej Agencji Prasowej na stronie tvp.info (oraz zapis spotkania w formie wideo)

Materiał Radio Maryja

Materiał wDolnymŚląsku.pl

Relacja na Legnica.fm

Relacja Istotne.pl (Bolesławiec)

Zdjęcia wolontariuszy:

Aleksandra Rzewuska

Klaudia Bednarska

Danuta Markuszewska

Zdjęcia z Twittera Kancelarii Prezydenta RP

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]