Artykuły Obraz  newsa 12646 Dodano 01.07.2018

Patriotyczny konwój wyrusza na Kresy. Ratujemy zapomniane polskie cmentarze

Już 3 lipca o godz. 18.30 uroczyste pożegnanie wolontariuszy, którzy przez 10 dni będą porządkować mogiły swoich przodków. Ponad 1200 osób wyruszy w okolice Lwowa, Tarnopola, Stanisławowa czy Żytomierza, na rozsiane po całej Ukrainie polskie cmentarze, popadające od lat w ruinę. Z kolei w sierpniu, motocykliści z Rajdu Katyńskiego, również w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, uporządkują nekropolię w Gruzji.

Uroczyste pożegnanie odbędzie się przed Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu. Wolontariuszy żegnać będzie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera (prezydent Andrzej Duda objął akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” honorowym patronatem), lokalne władze i wielu znamienitych gości. Serdecznie zapraszamy wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie.

Po pożegnaniu patriotyczny konwój wyruszy w stronę granicy z Ukrainą, a później każda z grup uda się na swoje cmentarze, by kontynuować rozpoczętą w 2010 roku misję ratowania polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach. Na ponad 1200 wolontariuszy czekają również nasi Rodacy, spragnieni kontaktu z ojczyzną. Wielu z nich przez cały rok wyczekuje na uczniów, nauczycieli i zaprzyjaźnione osoby z Polski.

Z pewnością przez najbliższe 2 tygodnie będzie głośno o naszej akcji na całej Ukrainie. Takiej armii zapalonych do pracy wolontariuszy nie da się po prostu przeoczyć. Zresztą akcja polegająca na porządkowaniu i remontowaniu opuszczonych cmentarzy jest bardzo ciepło przyjmowana na Ukrainie. Wielokrotnie wypowiadano się z uznaniem i szacunkiem o działaniach prowadzonych przez Fundację Studio Wschód, organizatora akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Wyjazd ma również ogromne walory edukacyjne. Wielu uczniów wraca z wyjazdu odmienionych. Po spotkaniach z Rodakami, ciężkiej pracy na cmentarzach, ale także zobaczeniu takich miejsc jak cmentarz Obrońców Lwowa, są oni zmotywowani do dalszych prac na rzecz ojczyzny i stają się wzorem dla swoich rówieśników.

Już wkrótce podana zostanie dokładna lista porządkowanych cmentarzy.

Do zobaczenia 3 lipca o godz. 18.30 pod Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu!

Tymczasem zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z akcji w 2017 roku!

Na grobach przodków. Wykaz relacji z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” 2017

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]