Artykuły Obraz  newsa 9615 Dodano 12.09.2017

Rodacy z Kresów proszą o pomoc w odbudowie pomnika „Żelaznej Brygady”

– Ten pomnik przyciąga mnie, moich znajomych, przyjaciół. Szczególnie tych, którzy czują się Polakami, mają polskie korzenie. Tych którzy sercem czują, że muszą zrobić coś, by ten pomnik stał jeszcze długie, długie lata. By pamięć o legionistach nie zginęła – apeluje Wiktoria Antonowicz, Polka, nauczycielka z Pasiecznej i Nadwórnej, która prosi rodaków na całym świecie o pomoc w odbudowie pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej.

W Pasiecznej, leżącej w Karpatach, pozostała już tylko garstka Polaków. Dbają oni jednak o narodowe tradycje i zwyczaje. Mimo upływu wielu lat, świetnie posługują się polszczyzną. Chcą również, by na ziemi, na której mieszkają od pradziada, przetrwały symbole polskiego bohaterstwa.

Takim niewątpliwie jest pomnik Żelaznej Brygady w Pasiecznej. Żelazny krzyż, otoczony górskimi głazami, to forma oddania czci Legionistom Polskim, którzy walczyli w Karpatach o niepodległość Polski. I walnie się do tego przyczynili. Młodzi żołnierze oddawali tutaj życie za ojczyznę i nasi rodacy z Kresów doskonale rozumieją, że należy im się godne upamiętnienie.

– Jest nas garstka, każdy wie, że nas tutaj zostało niewielu. Granicę przesunęli, a my tutaj zostaliśmy… Mamy pragnienie i chęć, by odrestaurować ten pomnik, by pamięć o młodych osobach, będących wzorem miłości do ojczyzny, przetrwała – mówi Wiktoria Antonowicz, nauczycielka z Pasiecznej i Nadwórnej, która apeluje do rodaków z całego świata o wsparcie inicjatywy odbudowy tego pomnika.

Apel o pomoc w odbudowie pomnika:

Powstała już koncepcja przebudowy miejsca upamiętniającego bohaterów walk o niepodległość Polski. Będzie ona wymagała wiele pracy, jednak oddanie należytej czci Żelaznej Brygadzie to obowiązek, jaki przy Państwa udziale chcemy zrealizować.

Organizatorem zbiórki na odbudowę pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej jest Fundacja Studio Wschód oraz TVP Polonia. Wszelkie wpłaty na ten cel można dokonywać na specjalne subkonta:

– w PLN: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001

– w EURO: 83 1540 1030 2103 7457 2565 0003

– w USD:  56 1540 1030 2103 7457 2565 0004

W przypadku wpłat spoza Rzeczpospolitej Polski należy przed numerem konta wpisać: PL

Podajemy również kod swift dla Banku Ochrony Środowiska: EBOSPLPW

Warto przeczytać:

Ku chwale Legionistów Polskich. Zbiórka na odbudowę Pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej

Przeczytaj również tekst Bernadetty Szczypki – opiekunki grupy wolontariuszy z Pieszyc, która od dwóch lat porządkuje mogiłę Legionistów.

O ratowaniu Pomnika Żelaznej Brygady w programie „Halo Polonia”

Galeria zdjęć:

1

2 4 1

DSC_0670

DSC_0696

DSC_1132

DSC_0690

DSC_0261

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]