Artykuły Obraz  newsa 5787 Dodano 02.10.2016

Smarzowski, Srokowski i Isakowicz-Zaleski o „Wołyniu”. Przedpremiera filmu we Wrocławiu

We Wrocławiu odbył się pokaz filmu „Wołyń” z udziałem reżysera Wojciecha Smarzowskiego i pisarza Stanisława Srokowskiego, który był współautorem scenariusza. Zorganizowana przy tej okazji przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli dyskusja, zgromadziła pedagogów, dyrektorów szkół, duchownych, samorządowców, działaczy organizacji kresowych.

Rozmawiano o przywracaniu prawdy historycznej, zatajanej przez kilkadziesiąt lat. O zbrodniach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej ponad połowa Polaków nie ma żadnej wiedzy. Te wiedzę przywraca film Wojciecha Smarzowskiego.

W okolicy Wrocławia osiedliło się po wojnie wielu byłych mieszkańców Wołynia. Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest obecna w kresowych rodzinach.  Na dolnośląskiej ziemi zamieszkał również pisarz Stanisław Srokowski. Dzieciństwo spędził w niewielkiej  miejscowości Hnilcze koło Podhajec,w województwie tarnopolskim. W sierpniu 1944 roku był świadkiem napadu Ukraińców na polską część wsi. Tam też zginął jego dziadek Ignacy.

W swoich powieściach Stanisław Srokowski wracał wielokrotnie do wydarzeń, jakie rozegrały się na Kresach. We wrześniu  1999 roku pisarz po raz pierwszy po wojnie, odbył podróż do  rodzinnej  wsi Hnilcze. Towarzyszyła mu nasza ekipa telewizyjna. Był to pierwszy program nadany w cyklu STUDIO WSCHÓD. Po tym niezwykłym wyjeździe na  ziemię przodków, porównywanym przez autora do podróży Odysa, powstała NIENAWIŚĆ. Na kanwie tej powieści Wojciech Smarzowski nakręcił  film Wołyń.

Grażyna Orłowska – Sondej

Archiwalny reportaż z 1999 roku, zatytułowany „Powrót Odysa”, można obejrzeć tutaj. Wówczas ekipa telewizyjna Studia Wschód udała się wraz ze Stanisławem Srokowskim do jego rodzinnej wsi  Hnilcze. Była to pierwsza, i jak dotąd jedyna wizyta pisarza, w miejscowości w której miejsce miały straszliwe zbrodnie dokonane na polskiej ludności. Zapraszamy do obejrzenie tego niezwykle emocjonalnego reportażu, który zrealizowano 17 lat temu.

Już 7 października do kin wchodzi „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, którego scenariusz oparty jest m. in. na opowiadaniu Stanisława Srokowskiego. „Nienawiść” powstała z kolei po wizycie pisarza, wraz z ekipą Studia Wschód, w Hnilczach. Jak przyznał sam bohater „Powrotu Odysa”, była to najtrudniejsza podróż w jego życiu.

Poniżej zamieszczamy materiał wideo z przedpremiery filmu we Wrocławiu. Wypowiadają się w nim reżyser Wojciech Smarzowski, Stanisław Srokowski oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]