Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 3837 Dodano 29.06.2016

Strażnicy pamięci [Studio Wschód 28.06.2016]

Młodzi Dolnoślązacy z coraz większą pasją odkrywają polskie ślady na Kresach. Pozostało tam ogromne narodowe dziedzictwo, które wymaga naszej pomocy i opieki. W katastrofalnym stanie są groby naszych pradziadów. Od 6 lat uczniowie oraz studenci ratują stare zaniedbane cmentarze w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Przed kolejnym wyjazdem na Ukrainę wolontariusze spotkali się w Krzyżowej, by zameldować o swojej wierności Kresom.

2 lipca na Ukrainę wyjedzie ponad tysiąc osób, których zadaniem będzie uporządkowanie 110 polskich cmentarzy. Oprócz tego wolontariusze spotykać będą się z rodakami, pomagając im i wręczając dary. Poznają również historię Kresów i odwiedzą szczególne miejsca dla naszego narodu, a trzeba tutaj wspomnieć w pierwszej kolejności o Cmentarzu Obrońców Lwowa (Orląt).


Odcinek dostępny jest online


Podczas pikniku w Krzyżowej wolontariusze poznali historię akcji, wysłuchali wykładu o Kresach (poprowadził go Tomasz Kuba Kozłowski), uczestniczyli w warsztatach śpiewu pieśni patriotycznych i poznali bliżej Krzyżową. Przez dwa dni (18-19 czerwca) wszyscy świetnie się bawili i naładowali akumulatory przed lipcowym wyjazdem.

– W akcji uczestniczę od 5 lat, ale pierwszy raz jadę w rodzinne strony. Babcia zawsze opowiadała, jak to było gdy się urodziła. Do pewnego czasu nie chciała o tym mówić, ale w końcu się przełamała. Początkowo krzyczy „po co jedziesz, to strach”, ale gdy wracam to wypytuje o wszystko, chce zobaczyć zdjęcia, ogląda w każdy wtorek program – mówi Martyna Haftarczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu, która będzie porządkować cmentarz w Wybranówce.

Młodzież jadąca na Kresy ma świadomość, że uczestniczy w bardzo ważnej akcji, wypełniając tym samym obywatelski obowiązek. Rozumieją to również uczniowie, którzy nie mają korzeni na Wschodzie, jednak chcą w czynny sposób pokazać swój patriotyzm. W akcji udział biorą również bardzo młodzi wolontariusze.

– Chcę przeżyć tę historię, zobaczyć to, posprzątać groby, odnowić mogiły naszych rodaków. Jestem szczęśliwa, że mogę jechać i uczestniczyć z tą grupą w akcji –opowiada Julia Peszko.

Uczestniczący w pikniku przedstawiciele poszczególnych grup zameldowali gotowość do lipcowego wyjazdu, składając relację inicjatorom akcji, konsulowi Krzysztofowi Świderkowi oraz samorządowcom z Dolnego Śląska. Łącznie na kresowych nekropoliach pracować będzie ponad 1000 osób.

– W tym roku spróbowaliśmy pokazać naszym przyjaciołom Niemcom, z którymi współpracujemy od 10 lat, że też mogliby posprzątać swoje mogiły, znajdujące się tutaj na Dolnym Śląsku, ale oni tego nie pokochali tak jak my. Dlatego nasza młodzież jest wyjątkowa, ma wielkie serca i jak pojedzie raz na Kresy, to musi tam wracać – mówi Bernadetta Szczypka z Zespołu Szkół w Bielawie, kierująca grupą jadącą do Nadwórnej.

W pikniku uczestniczyli również nasi rodacy z Wileńszczyzny. Na zaproszenie Fundacji Studio Wschód w Krzyżowej gościła trójka młodych Polaków z gimnazjum w Solecznikach. Nie była to ich pierwsza wizyta w Rzeczpospolitej, bowiem utrzymują oni stały kontakt z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

– Chcemy podziękować za zaproszenie, bardzo miło było spędzić czas z rodakami z macierzy – mówiła Gabriela Gierasimowicz. – Mamy teraz dużo nowych kolegów, nauczyliśmy się wielu pieśni patriotycznych. W Solecznikach też jest wielu Polaków, ale tutaj wszyscy zbieramy się razem i czujemy się jak na własnej ziemi. Wszyscy nasi są – wtórował jej Seweryn Wołosewicz.


Zdjęcia z pikniku dostępne są tutaj


Więcej w najnowszym odcinku Studia Wschód…

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Strażnicy pamięci” został wyemitowany 28 czerwca o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka dzień później (w środę 29 czerwca) na tym samym kanale o godz. 21.15. Odcinek jest dostępny również w Internecie, a można go obejrzeć tutaj. Przypominamy ponadto, że reportaże Studia Wschód, można oglądać także w środy o godz. 18.25 na TVP Polonia.

Lista pozostałych odcinków dostępna jest tutaj (wraz z opisami poszczególnych reportaży).
Czytaj również:

Spis 110 kresowych miejscowości, w których będziemy porządkować polskie cmentarze

Lista wpłat w ramach akcji „złotówka” (już ponad 200 dolnośląskich szkół i organizacji wsparło finansowo porządkowanie mogił)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]