Artykuły Obraz  newsa 8143 Dodano 06.07.2017

Uporządkujemy grób Twojego przodka. To już ósma edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” [lista cmentarzy]

W najbliższą sobotę rozpoczyna się finał VIII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Sprawdź, czy będziemy w miejscowości twoich przodków. Wolontariusze pojawią się na 133 kresowych cmentarzach, które zostaną uporządkowane i zinwentaryzowane.

Już po raz ósmy uczniowie dolnośląskich szkół wraz z opiekunami wyjeżdżają na Kresy, aby porządkować zapomniane, polskie nekropolie. Akcja Fundacji Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod patronatem Telewizji Polskiej zdobywa coraz więcej zwolenników. Podczas tegorocznych wakacji ponad 1100 młodych wolontariuszy pracować będzie na 133 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Podolu i Wołyniu.

Niektóre grupy będą kontynuować dzieło rozpoczęte już w poprzednich latach. Są nekropolie rozległe i bardzo zniszczone, którym trzeba poświecić więcej starań. W tym roku rozpoczniemy prace na kolejnych 30 nowych cmentarzach. Wszystkie porządkowane mogiły będą sfotografowane i udokumentowane, a kolejne spisy grobów pojawią się na naszej stronie internetowej. Młodzież nie tylko poświęca czas na pielęgnowaniu mogił, ale również odwiedza miejsca związane z polską historią na Kresach, nawiązuje kontakty ze swymi ukraińskimi kolegami, zaprasza ich do współpracy, ale również do poznania naszego kraju.  Wiele szkół ukraińskich i polskich podpisało już porozumienia o współpracy , a samorządowcy po jednej i drugiej stronie granicy zawarli  umowy partnerskie. Przyjaźń miedzy tymi miastami i gminami rozpoczynała się często na cmentarzu.

Przeczytaj relacje wolontariuszy z zeszłego roku

Na wolontariuszy czekają nasi rodacy, spragnieni kontaktu z ukochaną ojczyzną. Dla wielu z nich przygotowaliśmy dary i prezenty. Nie zapominamy też o parafiach rzymskokatolickich, które krzewią polskość na Kresach.

Poniżej lista cmentarzy, które zostaną uporządkowane w lipcu:

Województwo tarnopolskie:

Lp. Miejscowość Opiekun Grupa
1.

Tarnopol /

Cmentarz Mikulenicki

Martyna

Haftaryczk

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

2. Wysokie (Toustobaby)

Wioletta

Stupnicka

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ludów Polski
3. Zawadówka

Wioletta

Stupnicka

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ludów Polski
4. Markowa

Wioletta

Stupnicka

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ludów Polski
5. Buczacz

Anna i Grzegorz

Filipkowie

oraz Marian Grabas

Gimnazjum w Borowie
6. Korościatyn (Krynyca)

Anna i Grzegorz

Filipkowie

oraz Marian Grabas

Gimnazjum w Borowie
7. Różanówka

 

Jacek Śródka Strzelcy z Sycowa
8. Kowalówka Urszula Olszewska

Ochotnicza Straż

Pożarna w Strzegomiu

9. Buszcze Urszula Olszewska

Ochotnicza Straż

Pożarna w Strzegomiu

10. Brzeżany Kazimierz Burtny

Zespół Szkół

w Chojnowie

12. Szypowce Kazimierz Burtny

Zespół Szkół

w Chojnowie

13. Grabowiec Paweł Szafrański

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

14. Baworów Paweł Szafrański

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

15. Podhajczyki Paweł Szafrański

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

16. Kopyczyńce Paweł Szafrański

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

17. Chodaczków Wielki Paweł Szafrański

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

18. Maksymówka Danuta Kędzierska

Uczniowie Gimnazjum w Żeliszowie i członkowie Towarzystwa Miłośników Kresów Południowo-Wschodnich

19. Podhajce Aneta Popiołek

Liceum Ogólnokształcące

nr 17 we Wrocławiu

20. Białokrynica Aneta Popiołek

Liceum Ogólnokształcące nr 17 we Wrocławiu

21. Dawidkowce (koło Czortkowa) Jadwiga Horanin

Liceum nr 1 w Dzierżoniowie

22. Piłatkowce Jadwiga Horanin

i Sławomir Wróbel

Liceum nr 1 w Dzierżoniowie
23. Tarnawka Jadwiga Horanin

i Sławomir Wróbel

Liceum nr 1 w Dzierżoniowie

24. Łoszniów Ewa Majewska

Gimnazjum

w Prusach

25. Mogielnica Kamil Skorupski

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

26. Budzanów Kamil Skorupski

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

27. Ludwikówka Kamil Skorupski

Studenci

Uniwersytetu

Wrocławskiego

28. Sieniawa

Barbara

Smoleńska

Uczniowie

bolesławieckich szkół i wolontariusze

29. Kołodno

Barbara

Smoleńska

Uczniowie

bolesławieckich szkół i wolontariusze

30. Jazłowiec

Barbara

Smoleńska

Uczniowie

bolesławieckich szkół i wolontariusze

31.

Kurniki

Iwańczańskie

Elżbieta

Hołyńska-Grzesiak

Uczniowie

bolesławieckich szkół i wolontariusze

32. Opryłowce

Elżbieta

Hołyńska-Grzesiak

Uczniowie

bolesławieckich szkół i wolontariusze

33. Zbaraż Danuta Kraśnicka

Gimnazjum nr 25

we Wrocławiu

34. Berezowica Danuta Kraśnicka

Gimnazjum nr 25

we Wrocławiu

35. Zaścianocze Leszek Stecki

Uczniowie

i absolwenci Szkoły Podstawowej

w Witoszycach

36. Howiłów Wielki Leszek Stecki

Uczniowie

i absolwenci Szkoły Podstawowej

w Witoszycach

37. Hleszczawa Leszek Stecki

Uczniowie

i absolwenci Szkoły Podstawowej

w Witoszycach

38. Iwanówka Leszek Stecki

Uczniowie

i absolwenci Szkoły Podstawowej

w Witoszycach

39. Kokutkowce Leszek Stecki

Uczniowie

i absolwenci Szkoły Podstawowej

w Witoszycach

40. Nastasów

Natalia

Szewczyk-Sączawa

Gimnazjum

w Sobótce

41. Ładyczyn

Natalia

Szewczyk-Sączawa

Gimnazjum

w Sobótce

42. Husiatyn Bożena Magnowska

Obornickie

Centrum Wolontariatu

43. Sidorów Bożena Magnowska

Obornickie

Centrum Wolontariatu

44. Suchodół Bożena Magnowska

Obornickie

Centrum Wolontariatu

45. Słobódka Dżuryńska Henryk Babuśka

Absolwenci Gimnazjum

w Legnickim Polu

46. Borszczów

Urszula Zel i Anna Sygut

 

Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie
47. Jezierzany

Urszula Zel i Anna Sygut

 

Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Ruszowie
48. Skałat

 

Jolanta Książek Gimnazjum w Rudnej
49.

Panasówka

 

Jolanta Książek Gimnazjum w Rudnej
50.

Ostapie

 

Jolanta Książek Gimnazjum w Rudnej
51.

Lisowce

 

Leokadia Kołodyńska-Zysk Liceum Ogólnokształcące w Bogatyni
52.

Tłuste

 

Leokadia Kołodyńska-Zysk Liceum Ogólnokształcące w Bogatyni
53.

Dunajów

 

Jerzy Łukasik Zespół Szkół w Kudowie Zdroju
54. Pomorzany

Jerzy Łukasik

 

Zespół Szkół w Kudowie Zdroju
55. Kaczanówka

 

Genowefa Tymbrowska Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Mirsku
56. Orzechowiec

 

Genowefa Tymbrowska Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Mirsku
57. Podwłoczyska

 

Tomasz Żołnierz Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku
58. Hałuszczyńce

 

Tomasz Żołnierz Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku

Województwo lwowskie:

59.

Biały Kamień

Danuta Markuszewska

Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie

60.

Busk

Danuta Markuszewska

Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie

61.

Hodowica

Danuta Markuszewska

Gimnazjum nr 1 w Nowej Rudzie

62.

Majdan

Krystyna Piosik

Gimnazjum w Sułowie

63.

Bar

Krystyna Piosik

Gimnazjum w Sułowie

64.

Brzezina

Martyna Haftarczyk

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego

65.

Wybranówka

Martyna Haftarczyk

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego

66.

Kamionka Buska

Bolesław Lang

Absolwenci Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu

67.

Tadanie

Bolesław Lang

Absolwenci Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu

68.

Batiatrycze

Ewa Prystacz

69.

Radziechów

Ewa Prystacz

70.

Matków

Jan Matkowski

Ekipa telewizyjna TVP Wrocław

71.

Borysław

(2 cmentarze)

Adam Piotrowski

Zespół Szkół w Wałbrzychu

72.

Podbuż

(2 cmentarze)

Adam Piotrowski Zespół Szkół w Wałbrzychu
73.  

Majdan

Adam Piotrowski Zespół Szkół w Wałbrzychu
74.  

Sądowa Wisznia

 

Emanuela Statnik Gimnazjum w Dobroszycach
75.  

Twierdza

 

Emanuela Statnik Gimnazjum w Dobroszycach
76.  

Tuligłowy

 

Ewa Niebrzydowska Gimnazjum w Wołowie
77.  

Komarno

 

Ewa Niebrzydowska Gimnazjum w Wołowie
78. Żydaczów Krystian Takuridis Zespół Szkół Alternatywnych

w Kłodzku

79. Rozdół Krystian Takuridis Zespół Szkół Alternatywnych

w Kłodzku

80. Antoniówka Krystian Takuridis Zespół Szkół Alternatywnych

w Kłodzku

81. Usznia (koło Złoczowa) Małgorzata Wawrzeń

i Helena Masło

Zespół Szkół

w Bystrzycy Oławskiej

82. Sasów Helena Masło

i Małgorzata Wawrzeń

Zespół Szkół

w Bystrzycy Oławskiej

83. Złoczów Aleksander Zborowski

i Jacek Polasz

Gimnazjum nr 2

w Oławie

84. Rumno Aleksander Zborowski

i Jacek Polasz

Gimnazjum nr 2

w Oławie

85.  

Brody

 

Bożena Muzyka Gimnazjum w Jugowie
86.  

Hucisko Brodzkie

 

Bożena Muzyka Gimnazjum w Jugowie
87.  

Drohobycz

 

Halina Dudek Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu
88.  

Przemyślany

 

Harcmistrz Artur Torbiński Harcerze z Legnicy
89. Hanaczów Jolanta Włoch Uczniowie i absolwenci

Szkoły Podstawowej w Rogach

90. Ciemierzyńce Jolanta Włoch

Uczniowie i absolwenci

Szkoły Podstawowej w Rogach

91.

Łopatyn

Anna

Gabryszewska-Konieczny

Gimnazjum

w Krynicznie

92.

Szczurowice

Anna

Gabryszewska-Konieczny

Gimnazjum

w Krynicznie

93. Murowane Beata Oziembłowska

Zespół Szkół Gastronomicznych

we Wrocławiu

94. Stara Sól Beata Oziembłowska

Zespół Szkół Gastronomicznych

we Wrocławiu

95. Bóbrka Genowefa Tymbrowska

Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych

w Mirsku

Województwo stanisławowskie:

96.

Nadwórna

Bernadetta Szczypka

Zespół Szkół

w Pieszycach

97.

Pasieczna

Bernadetta Szczypka

Zespół Szkół

w Pieszycach

98.

Tłumacz

Łukasz Wolski

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i członkowie OOT TMLiKP-W

99.

Okniany

Łukasz Wolski

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i członkowie OOT TMLiKP-W

100.

Niżniów

Łukasz Wolski

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i członkowie OOT TMLiKP-W

101.

Kołomyja

Ewa Finster-Gorzko

i Andrzej Kondracki

Gimnazjum

w Żurawinie

Irena Trytek

Zespół Szkół

w Międzylesiu

Kamil Kud

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie

102.

Gwoździec

Andrzej Kondracki

Gimnazjum

w Żurawinie

103.

Bohorodyczyn

Renata Hajduk

Gimnazjum

w Krośnicach

104.

Żuków

Renata Hajduk

Gimnazjum

w Krośnicach

105.

Otynia

Jolanta Toczek

Gimnazjum

w Miłkowicach

106.

Bołszowce

Ojciec

Bronisław Staworowski

Fundacja Brat Słońce z Krakowa

Województwo chmielnickie:

107.

Jaryszew

Monika Iwaniec

Gimnazjum w Pszennie

108.

Nowa Uszyca

Zbigniew Janus

Gimnazjum w Pszennie

109.

Tarnoruda

Michał Szeliga

Międzynarodowy Motocyklowy

Rajd Katyński

110.

Szepietówka

Małgorzata

Tajak-Skrok

Gimnazjum nr 2

w Oleśnicy

111.

Zasław

Małgorzata

Tajak-Skrok

Gimnazjum nr 2

w Oleśnicy

112.

Białogorodka

Małgorzata

Tajak-Skrok

Gimnazjum nr 2

w Oleśnicy

113.

Sławuta

Mariusz Barański

i Adam Wroński

Wychowankowie

Zakładu Opiekuńczego w Jaworze

114.

Sniktów

Anna Ickiewicz

PWSZ im. Witelona

w Legnicy

115.

Latyczów

Jerzy Serko

Zespół Szkół

Budowlanych w Legnicy

116.

Międzybóż

Jerzy Serko

Zespół Szkół

Budowlanych w Legnicy

117.

Kamienie Podolski

Beata Czernik

Liceum Ogólnokształcące

w Wołczynie

Województwo winnickie:

118.

Lityń

Artur Nawrocki

Gimnazjum nr 1

w Oławie

119.

Machnówka

Jolanta Janoszka

Liceum Ogólnokształcące

nr 2 w Legnicy i

Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu

120.

Koziatyn

Jolanta Janoszka

Liceum Ogólnokształcące

nr 2 w Legnicy i

Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu

121.

Jampol

Artur Sułkowski

Grupa Ogólnopolska – Działacze z różnych województw
122.

Mohylew Podolski

Seweryn Suszek

Studenci

Politechniki Wrocławskiej

123.

Mołczany

Tomasz Kozłowski

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu

124.

Iwanów

Tomasz Kozłowski

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu

125.

Samgorodek

Jacek Śródka

Strzelcy z Sycowa

126.

Winnica

Kamil Kud

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie

Województwo rówieńskie:

127.

Korzec

Przemysław Strzelec

Liceum Ogólnokształcące

w Sycowie

128.

Międzyrzec Korecki

Przemysław Strzelec

Liceum Ogólnokształcące

w Sycowie

129.

Rokitno

Mariusz Barański

i Adam Wroński

Wychowankowie Zakładu Opiekuńczego

w Jaworze

Województwo żytomierskie:

130.

Żytomierz

Paweł Kasprzyk

Gimnazjum

w Lubawce

131.

Berdyczów

Bożena Muzyka

Gimnazjum

w Jugowie

Województwo czerniowieckie:

132.

Rarańcza

Anna Ryś

i Wiesław Dybeł

Gimnazjum

w Jaworzynie Śląskiej

133.

Rokitna

Anna Ryś

i Wiesław Dybeł

Gimnazjum

w Jaworzynie Śląskiej

134.

Czerniowce

Anna Ryś

i Wiesław Dybeł

Gimnazjum

w Jaworzynie Śląskiej

9JWNuem

18217207_1483333668373104_1616957618_n

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]