Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 3677 Dodano 15.06.2016

Urodziny w Nowym Rozdole [Studio Wschód 14.06.2016]

Nowy Rozdół, Rozdół oraz Brzozdowce to miejsca, o których traktuje najnowszy reportaż programu Studio Wschód. Na ziemiach zarządzanych niegdyś przez wielki ród Lanckorońskich żyje dziś wielu naszych rodaków, którzy kultywują polską tradycję oraz kulturę. Skupiają się oni wokół Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce” oraz sanktuarium w Brzozdowcach.

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód pt. „Urodziny w Nowym Rozdole” wyemitowany został na antenie TVP3 Wrocław we wtorek 14 czerwca o godz. 18.30. Już dzisiaj (środa) powtórka na tym samym kanale o 21.15. Reportaż można obejrzeć również w Internecie.

Nowy Rozdół

Najmłodsze miasto na ziemi lwowskiej wyróżnia się spośród wszystkich okolicznych miejscowości. Właśnie obchodzi 63. urodziny. Na początku lat 50 ubiegłego stulecia, w pobliżu złóż siarki nad wielkim jeziorem, zbudowano 30-tysięczne osiedle. Nazwę swą zawdzięcza oddalonemu o 6 kilometrów zabytkowemu miasteczku Rozdół, które rozsławił panujący w tej części Kresów lud Lanckorońskich. Od północnej strony położone są Brzozdowce, historyczna wieś założona na pocztu XV stulecia. Polacy mieszkali tutaj od dawna. Kiedy w 1953 roku zbudowano Nowy Rozdół,  większość z nich przeniosła się do największego w okolicy blokowiska. Nasi rodacy znaleźli tutaj swoje miejsce mogą bez przeszkód pielęgnować własną kulturę i tradycję. Skupiają się wokół Towarzystwa Pomocy Polakom „Wielkie Serce” i szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej.

– Mój mąż pytał się tutejszych, dlaczego nie wyjechali po wojnie do Polski. A oni ze wzruszeniem odpowiadali, że tutaj jest Polska i oni to czują. Tylko brakowało im więzi między sobą i mąż postanowił, żeby ich połączyć, by mogli wspólnie wspominać historię i budować tutaj Polskę. Wtedy założył „Wielkie Serce” i zaczęły przychodzić do nas osoby o polskim pochodzeniu i wspierać całą wspólnotę. Później postanowiliśmy otworzyć polską szkołę – opowiada Mirosława Tomecka, prezes stowarzyszenia.

Tutejsza młodzież podkreśla swoje polskie korzenie i zamiłowanie do nauki historii naszego kraju. Uczniowie z chęcią mówią o tym, dlaczego pielęgnują związek z ojczyzną. Przygotowują również specjalne pokazy artystyczne związane z takimi wydarzeniami jak Chrzest Polski. 4 lata temu polskiej szkole nadano nazwę im. Karoliny Lanckorońskiej, wybitnej patriotki, która zarządzała niegdyś tutejszymi ziemiami. Dożyła ona 104 lat, pracując całe życie dla dobra Rzeczpospolitej, będąc wzorem w tym zakresie.

Rozdół

W zabytkowej miejscowości również pozostało sporo Polaków. Wspominają oni dzisiaj lata świetności, jakie przeżywał Rozdół. Pozostał tutaj jeszcze pałac, który niegdyś był jedną z rezydencji Lanckorońskich. Dziś jest w fatalnym stanie, rozpada się i niejednokrotnie był grabiony przez złodziei. Odbudową pałacu zainteresowane są lokalne władze, które chciałyby urządzić w rezydencji muzeum. Na razie wciąż stoi ona jednak opuszczona i niezagospodarowana.

Brzozdowce

To najstarsza wieś w okolicy, założona w 1410 roku przez miejscowego szlachcica, Michała Beńko. Wówczas powstał tutaj również drewniany kościół, dwukrotnie palony i plądrowany przez nacierających Tatarów i Turków. Pierwszą murowaną świątynię ufundował w 1769 ród Rzewuskich. W jej wnętrzu znalazł schronienie słynący cudami obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, który ściągał do Brzozdowiec wiernych z całej Lwowszczyzny. W czasie II wojny światowej w kościelnych murach chowali się Polacy zagrożeni przez ukraińskich nacjonalistów. Dziś jest to miejsce spotkań naszych rodaków z Brzozdowiec oraz Rozdołu. To bardzo znany ośrodek modlitewny, ustanowiono tutaj sanktuarium.  W czasach świetności na pielgrzymkę potrafiło przyjść tutaj nawet 10 tys. osób.

Więcej w najnowszym odcinku Studia Wschód…

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, pt. „Urodziny w Nowym Rozdole” został wyemitowany 14 czerwca o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka dzień później (w środę 8 czerwca) na tym samym kanale o godz. 21.15. Odcinek jest dostępny również w Internecie, a można go obejrzeć tutaj. Przypominamy ponadto, że reportaże Studia Wschód, można oglądać także w środy o godz. 18.25 na TVP Polonia.

Lista pozostałych odcinków dostępna jest tutaj (wraz z opisami poszczególnych reportaży).
Czytaj również:

Spis 110 kresowych miejscowości, w których będziemy porządkować polskie cmentarze

Lista wpłat w ramach akcji „złotówka” (już ponad 200 dolnośląskich szkół i organizacji wsparło finansowo porządkowanie mogił)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]