Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 11713 Dodano 03.03.2018

Odsłonięcie pomnika ofiar UPA – V Kresowe spotkanie ludwiczańskie

W Niechlowie poświęcono pomnik upamiętniający pomordowanych Polaków przez OUN-UPA. W Domu Kultury w Niechlowie odbyło się 5. Spotkanie ludwiczańskie. Msze w intencji pomordowanych kresowian odprawił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który po uroczystości przedstawił wykład poświęcony relacją polsko-ukraińskim.

Dnia 18 lutego 2018 r. po wielu miesiącach przygotowań w Domu Kultury w Niechlowie odbyło się 5. Spotkanie ludwiczańskie. Jako kolejne z cyklu spotkań Kresowych organizowanych przez Stowarzyszenie Przystań Trzy Dęby, Sołectwo Wsi Miechów przy wsparciu wójta gminy Niechlów Pani Beaty Pony oraz instytucji gminnych takich jak Dom Kultury w Niechlowie kierowany przez Panią Katarzynę Kurdek. Uroczysta msza odprawiana przez ks. Mariusza Koprasa uświetniona została kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, przebiegła w uroczystej oprawie artystycznej w osobie Stanisława Górki, chóru GOK w Niechlowie.

 

Przy organach zasiadł Damian Derlat. Już to przeżycie pozwoliło nam poczuć się wyjątkowo; chór z Niechlowa zaśpiewał pieśń konfederatów barskich Juliusza Słowackiego, Pan Stanisław Górka pieśnią Mariana Hemara „O kulikowskim chlebie”, przypomniał nam jak pachnie „Kresowy chleb”. Wymieńmy też pieśń Adama Asnyka pt.: Miejcie nadzieję oraz piosenkę Marsz dzieci lwowskich nieznanego autora. Kazanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego należy zaliczyć do tych niepowtarzalnych nauk, które trzeba usłyszeć osobiście, aby je zrozumieć. Wszyscy, którzy byli obecni na mszy, uczestniczyli w tym zaszczytnym dziele, po czym przejechaliśmy na cmentarz w Miechowie.

Tam, po odczytaniu treści tablicy przez ks. Tadesza Isakowicza-Zaleskiego i poświęceniu pomnika upamiętniającego ludobójstwo na Kresach oraz ziemi przywiezionej z Ludwikówki, k. Bursztyna. Po chwili zadumy udaliśmy się na uroczysty obiad w Domu Kultury w Niechlowie, gdzie przez trzy godziny uczestniczyliśmy w uczcie intelektualno-duchowej.

Po obiedzie na sali plenarnej Artur Sułkowski reprezentujący akcję ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” przedstawił osiągnięcia ubiegłej VIII edycji kresowej akcji, zapowiadając przy tym kolejną. Mieszkańcom Niechlowa zostały przybliżone nasze działania na wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej.

 

Wręczono Krzyże Kresowe, Pani Teresie Gargała, Pani Jadwidze Krzysztyniak oraz Panu Kamilowi Skorupskiemu i przyznano honorowe obywatelstwo  wicemarszałkowi województwa dolnośląskiego Panu Tadeuszowi Samborskiemu. Pani Maria Bielecka, przedstawicielka rodziny autora Pana Adama Kunysza, zaprezentowała bardzo interesujące kulisy książki „Niebiosa szatana”. Prowadzący Kamil Skorupski wraz z Eweliną Włodarczyk zaprosili wszystkich do panelu dyskusyjnego z udziałem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który można obejrzeć na portalach społecznościowych stowarzyszenia lub sołectwa Miechów.

Wrażenia z monodramu muzycznego Profesora Stanisława Górki „Wieczny Tułacz”, na podstawie poezji Mariana Hemara będziemy pamiętali długo, a na pewno do następnego spotkania Ludwiczańskiego, które planujemy zorganizować w przyszłym roku.

Gmina Niechlów dotychczas nie miała okazji gościć tak zacnych gości. O znaczeniu naszego spotkania niech świadczą słowa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego: „W tej gminie są porządni ludzie, kresowiacy”. Panel dyskusyjny z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, miał znaczenie zasadnicze, gdyż perfekcyjnie rozprawił się z bardzo trudną kwestią jaką jest zrozumienie czym jest Polskość. Każda osoba, która była na panelu, bez względu na to, czy byłaby lekarzem, inżynierem, nie wyjedzie z Polski, a jeżeli wyjedzie, to będzie dumna z Polskości i tutaj wróci. Dlatego panel dyskusyjny, którego byliśmy świadkami miał znaczenie nie tylko duchowe, ale i materialne. Pozwolił nam zrozumieć, że nauczanie historii, a szczególnie nauczanie Historii Polski ma fundamentalne znaczenie dla Polskiej gospodarki. Można by wymieniać szereg korzyści, które ks. Tadeusz zamknął we wprowadzonych przez niego pojęciach „Naród Rzeczypospolitej”, „Cywilizacja Polska”, a skromny autor tego sprawozdania wyszedł z tego spotkania szczęśliwy. Państwo ma obowiązek zapewnić ludziom szczęście i to był właśnie fenomen Kresów Wschodnich, które czerpały z dobrodziejstwa cywilizacji Polskiej.

Goście upamiętnili swój pobyt wpisem do księgi pamiątkowej. Tym samym, możemy uznać inaugurację działalności Stowarzyszenia Przystań Trzy Dęby za dokonaną.

Pamiątkowa płyta poświęcona dnia 18 lutego 2018 roku na cmentarzu w Miechowie, gmina Niechlów, upamiętnia największą tragedię dwudziestego wieku, która dotknęła nasze Prababcie, pradziadków, babcie, dziadków, rodziców i nas samych-wszystkich wypędzonych z ziemi ojczystej. Wszyscy wiemy  skąd pochodzimy, ta słodka świadomość to nasz azyl, kraina spokoju i szczęścia. Dla wszystkich Kresowian i tych, którzy czują się Polakami taką krainą – oprócz domu rodzinnego – są Kresy, czyli Małopolska Wschodnia, Wołyń, Podole… i wiele innych miejsc rozsianych po całym świecie. Poświęcenie tablicy pamięci było okazją do oddania hołdu tym wszystkim, którzy zostali zamordowani przez OUN i UPA oraz rodzinom, świadkom ludobójstwa, których niewypowiedziane i niezawinione cierpienia są dziełem barbarzyństwa, bezprzykładnego bestialstwa oprawców. Utrata ojczyzny i śmierć najbliższych były dla tych, którzy przeżyli dopiero początkiem zmagań o prawdę, które mamy nadzieję podjąć w ich imieniu tym skromnym gestem pamięci.  Najwyższy czas, aby swobodnie wspominać nasze Praprababki,  Prapradziadków… i powiedzieć im, że nigdy nie zapomnimy. To zobowiązanie to nasza tradycja i nasza tożsamość, bez której ani kościół ani Polska nie przetrwają…

Dziękujemy serdecznie !

Stowarzyszenie „Przystań Trzy Dęby”

Sołectwo Wsi Miechów

Zdjęcia:

Klaudia Bednarska

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]