Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 5643 Dodano 13.09.2016

W cieniu latyczowskiej Madonny [Studio Wschód 13.09.2016]

Na środkowej Ukrainie w województwie chmielnickim znajduje się  Latyczów, od ponad 400 lat ważny ośrodek maryjny. Pielgrzymują tu Polacy i Ukraińcy, aby pokłonić się cudownej ikonie – królowej Podola. O tym niezwykle ważnym dla katolików miejscu opowiada najnowszy odcinek programu „Studio Wschód”.


UWAGA: Premierowe odcinki programu „Studio Wschód” emitowane są teraz na TVP Polonia w środy o godz. 18.25. W TVP3 Wrocław ukazywać będą się zatem powtórki reportaży (wtorki godz. 18). Odcinek pt. „W cieniu latyczowskiej Madonny” premierę miał 7 września. Natomiast już jutro kolejna odsłona naszego kresowego programu i odcinek pt. „Kołyska polskości”, o inauguracji roku w jedynej polskiej szkole na Podolu, w Gródku.


Latyczów znany był już  w XIV wieku, kiedy król Kazimierz Wielki przyłączał te tereny do Korony.  W 1606 roku powstał w Latyczowie klasztor, a potem ufundowany przez rodzinę Potockich – kościół, do którego z Rzymu sprowadzono obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Historia tego wizerunku spleciona jest z tragiczną przeszłością podolskiego miasta, wielokrotnie niszczonego i plądrowanego przez Kozaków i Turków.  Kiedy Matka Boska z Latyczowa  zasłynęła cudami –  Papież Pius VI  w 1778 roku wydał zgodę na jej koronację. Wielokrotnie obraz był wywożony z klasztoru i ukrywany w  Winnicy, Warszawie i Łucku,  aż w 1945 roku znalazł schronienie u sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Lublinie. Pozostał tam do dzisiaj. Sanktuarium w Latyczowie przez lata popadało w ruinę . Po traktacie  Ryskim , kiedy miasto znalazło się w granicach Związku Radzieckiego, urządzono tu  kołchozowe stajnie, potem siedzibę NKWD. Zniszczone przez ogień i zdewastowane budynki klasztorne parafianie odzyskali dopiero w 1994 roku.

Odbudowa największego na Podolu – sanktuarium , trwa do dzisiaj. Dopiero w 2006 roku do Latyczowa powróciła kopia słynnej podolskiej ikony, poświęcona przez Papieża Benedykta XVI. Trzy lata temu biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko–podolskiej, w obecności tysięcy pielgrzymów, koronował powtórnie cudowny obraz.  Latyczów pozostał miejscem kultu maryjnego i z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi. W 1995 roku Papież Jan Paweł II ustanowił 6 lipca dniem Matki Boskiej Latyczowskiej. W tym czasie docierają do sanktuarium, pielgrzymi z całej Ukrainy. Jest to również wielkie święto polskości. Tutaj spotykają się nasi Rodacy, żyjący na ziemi chmielnickiej, winnickiej, żytomierskiej i wołyńskiej. Jak przed laty mogą w cieniu cudownej ikony chłonąć tę polską historię, której ślady widać tu na każdym kroku.

Więcej w programie już dzisiaj na TVP3 Wrocław o godz. 18 (można oglądać również online na tvpstream.pl.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]