Artykuły Obraz  newsa 12480 Dodano 06.06.2018

Zespół „Mazowsze” u Rodaków na Syberii [wideo]

Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE po raz pierwszy dotarł na Syberię. Przygotowania do tej podróży trwały prawie 2 lata. Na artystów z Polski szczególnie oczekiwali potomkowie polskich zesłańców, deportowanych po powstaniach i zrywach narodowościowych, na nieludzką ziemię. Dla wielu naszych Rodaków był to pierwszy, po latach, kontakt z utraconą ojczyzną.

Przywitali zespół ze łzami w oczach. Koncerty Mazowsza uczciły setna rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, uświetniły obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Patriotyczne pieśni  uroczyście zabrzmiały w Irkuckiej Katedrze, wybudowanej, w 2000 roku przez ówczesnego Apostolskiego Administratora Wschodniej Syberii – biskupa Jerzego Mazura. Świątynia ta położona w  centrum największej w świecie – diecezji,  jednoczy Polaków żyjących z dala od własnej ojczyzny. Występy MAZOWSZA dostarczyły wielu wzruszeń nie tylko naszym Rodakom, ale również Rosjanom, dla których był to często pierwszy kontakt z kulturą polską.

Grażyna Orłowska-Sondej

Program Wschód pt. „Mazowsze na Syberii” można obejrzeć poniżej:

A tutaj fragment odcinka z występami zespołu:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]