Aktualności Obraz  newsa 6965 Dodano 11.01.2017

Bez wizy na Białoruś – do 5 dni pobytu

Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret o wjeździe do kraju.  Bezwizowy wjazd na Białoruś dotyczy obywateli 80 krajów, w tym 39 europejskich i USA. Póki co można będzie przebywać u wschodniego sąsiada tylko 5 dni. Możemy oczekiwać kolejnych ułatwień?

Dekret wejdzie w życie 12 lutego, jednak należy pamiętać, że dotyczy ono jedynie międzynarodowego lotniska w Mińsku. Zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe z Białorusi. Czas pobytu na Białorusi będzie rejestrowany poprzez automatyczny system pomiaru, który zapisze i zapamięta godzinę przylotu do kraju. Dni są liczone bez względu na godzinę przybycia.

W momencie pozostania dłużej bez wizy, grozi grzywna, deportacja czy przysłowiowy ”misiek” – zakaz wjazdu na Białoruś. Pobyt może został wydłużony, w wypadku jego pilnej konieczności, choroby czy pobytu w szpitalu.

Obowiązkiem jest posiadanie paszportu, służby graniczne Białorusi nie uznają ID-karty. Tym samym obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego i 20 euro na każdy dzień pobytu.

Osoby będące na czarnej liście również nie zostaną wpuszczeni. Szef zarządu służby granicznej RB Oleg Laszuk informuje, że osoby te będą zawracane na lotnisku. Nie udzielił jednak informacji, jak z wyprzedzeniem dowiedzieć się o miejscu na tej liście.

Źródło: Euroradio

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]