Aktualności Obraz  newsa 6559 Dodano 18.11.2016

Białoruś wskrzesza kult NKWD? Powstał film o „bandytach z AK”

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Ślady na wodzie”, który opowiada o walce „dzielnych chłopaków” z NKWD z „bandytami z AK” na terenie Grodzieńszczyzny. Produkcja, którą do kin trafić ma w marcu przyszłego roku, zrealizowana została przez Biełarusfilm, państwową wytwórnię w Mińsku.

Premiera filmu zbiegnie się z setną rocznicą powstania białoruskiej milicji. Podstawą do napisania scenariusza była książka „Obcy wśród swoich”, którą napisał Mikołaj Iliński, emerytowany pułkownik MSW. Jego zdaniem, zawarte w niej historie, oparte są na faktach. A sprowadzają się do gloryfikacji sowieckiej bezpieki i opisywaniu żołnierzy AK jako „bandytów”.

Biełarusfilm w taki sposób opisuje produkcję „Akcja rozgrywa się w 1947 r. na terenie zachodniej Białorusi, gdzie – organom milicji przyszło walczyć z rozproszonymi oddziałami bandytów, przywracać pokojowe życie i porządek na zrujnowanej przez wojnę ziemi”.

Sowieckie służby przedstawione są zatem jako formacje broniące miejscową ludność, która jest bita, mordowana i gwałcona przez bandy AK. Czy na Białorusi ktoś próbuje wskrzesić kult zbrodniczej organizacji, jaką niewątpliwie było NKWD?

Źródło: Kresy24.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]