Aktualności Obraz  newsa 6585 Dodano 18.11.2016

Bunt i zagłada w obozie janowskim we Lwowie

19 listopada 1943 roku we Lwowie garstka więźniów wybranych do odkopywania i palenia zwłok podjęła desperacką próbę buntu, niemieckie oddziały SS otoczyły obóz przy ul. Janowskiej dokonując bestialskiej masakry wszystkich więźniów.

Po napadzie Niemców na ZSRR i zajęciu Lwowa 30 czerwca 1941 w pierwszych dniach inwazji dokonano pogrom ludności żydowskiej i polskiej. Ówczesny Lwów w dużej części był zamieszkiwany przez Żydów. Niemcy nakazali wydzielenie i odgrodzenie getta , w której mieli zamieszkać wszyscy Żydzi. Ogradzanie ukończono w październiku 1941 roku.

Więźniowie byli wykorzystywani do pracy w zakładach zbrojeniowych, znajdujących się w pobliżu obozu. Od wiosny 1942 roku obóz we Janowski był ośrodkiem tranzytowym do obozu zagłady w Bełżcu.

19 listopada 1943 po buncie więźniów Niemcy dokonali w obozie masowego mordu więźniów, po tym wydarzeniu obóz zlikwidowano.

Fot: Marsz SS Galizien we Lwowie, 1943

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]