Aktualności Obraz  newsa 763 Dodano 15.01.2016

Cześć polskim bohaterom! Cmentarz w Dawidowie

Ten niewielki rozmiarem, ale ogromny swoją wymową i znaczeniem monument, znajduje się w Dawidowie, leżącym tuż przed rogatkami Lwowa. W tym roku nasza akcja nie dotarła na ten cmentarz, jednak byliśmy na nim w 2010 roku (czyli przy okazji pierwszej edycji).

W Dawidowie przez kilka dni pracowała grupa, która co roku jeździ do Tłumacza. W 2010 roku akcja trwała blisko 3 tygodnie, więc „tłumaczanie” znaleźli czas i na tę nekropolię.

Była ona wtedy zdewastowana. Spośród trawy i zarośli widać było może 2 nagrobki. Reszta była powalona, pokruszona, znajdowała się pod sporą warstwą ziemi. Ich wydobycie, ustawienie czy pomalowanie kosztowało naprawdę wiele pracy. Nie poszła ona jednak na marne.

Jeszcze tego samego roku cmentarz został odnowiony, postawiono krzyż oraz tablice z nazwiskami spoczywających tam Polaków. Odbyła się też specjalna uroczystość, odprawiono mszę świętą w intencji cmentarza i zmarłych.

Zjeżdżając z obwodnicy Lwowa w kierunku na Stanisławów, można zobaczyć cmentarz z ulicy.

ł.w.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]