Aktualności Obraz  newsa 6902 Dodano 08.01.2017

Dzieła warte miliony dolarów „zniknęły” z lwowskiego muzeum

Blisko 100 drogocennych starodruków zginęło z Lwowskiej Galerii Sztuki, jednego z największych muzeów na Ukrainie. Dotyczy to dzieł tworzonych cyrylicą. Nie sprawdzono jeszcze ksiąg w języku polskim i niemieckim, które również mogły zostać rozkradzione.

O wynikach przeprowadzonej inwentaryzacji poinformował Taras Wozniak, dyrektor muzeum. Stwierdzono brak 95 spośród 586 ksiąg, a także dwóch spośród 58 starych rękopisów. Skala procederu może być jeszcze większa, bowiem dotąd nie sprawdzono stanu ksiąg w języku polskim i niemieckim, które ze względu na swoją wartość, mogły stanowić jeszcze większą pokusę dla złodziejów.

Dyrektor Wozniak odsunął od pracy wszystkich pracowników muzealnych bibliotek i zaalarmował policję. Teraz pozostałe zbiory galerii znajdują się pod opieką funkcjonariuszy. Według ukraińskich mediów, straty szacuje się nawet na dziesiątki milionów dolarów.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]