Aktualności Obraz  newsa 7119 Dodano 30.01.2017

Grodno: tabliczki z dawnymi polskimi nazwami ulic?

Władze Grodna planują, by w centrum miasta pojawiły się tabliczki z dawnymi nazwami ulic, w tym w języku polskim. Łącznie działania mają objąć 43 ulice, z których 16 przypominać będzie o polskiej historii tego miasta.

Grodno to główny ośrodek polskości na Białorusi. W mieście tym żyje oficjalnie ponad 80 tys. naszych rodaków, co daje 25 proc. ogółu mieszkańców. Historia Grodna niewątpliwie w bardzo mocny sposób związana jest z Rzeczpospolitą, tak jak i wiele osób tam urodzonych.

Akcję związaną z historycznymi nazwami ulic zapoczątkował portal hrodna.life. Pod petycją autorstwa administratorów tej strony internetowej podpisało się blisko 900 mieszkańców Grodna. Nie wiemy obecnie, jakie nazwy miałyby się pojawić na tabliczkach, jednak sprawę tę konsultowano z prawnikami Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały i miejscowego muzeum historyczno-archeologicznego.

Wiemy jedynie, że oprócz nazw polskich, pod uwagę wzięte zostały również te z czasów panowania imperium rosyjskiego. Pominięte zostaną natomiast nazwy ulic z czasów hitlerowskiej okupacji, o co zabiegały władze miasta, choć trudno przypuszczać, by ktokolwiek optował za innym rozwiązaniem.

Rzeczpospolita informuje, że „grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu, przewidującego umieszczenie na ulicach w centrum historycznym miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami”. Wydaje się więc, że pomysł zostanie zrealizowany.

/fot. MarcinSkoreze / CC 3.0

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]