Aktualności Obraz  newsa 19064 Dodano 27.03.2020

Jakie tajemnice skrywa stara twierdza w Kamieńcu Podolskim?

Kamieniec Podolski to obowiązkowe miejsce wizyty dla wszystkich podróżujących kresowymi szlakami. Miasto, które tak silnie związane jest z polską historią, warte jest do zobaczenia nie tylko ze względu na urokliwie położoną twierdzę.

Kamieniec Podolski kojarzy się przede wszystkim ze Starym i Nowym Zamkiem, które są główną atrakcją miasta. Wiąże się z nimi wiele ciekawych i niezwykłych historii. Za czasów polskiej administracji, w tym ośrodku miejskim żyli przedstawiciele wielu narodowości. Zarówno Ormianie, jak i Żydzi zajmowali się przede wszystkim handlem, stąd też narastała pomiędzy nimi rywalizacja. Finalnie ci pierwsi wywalczyli tak mocną pozycję u władz miasta , że Żydzi nie mogli mieszkać w obrębie zamku. Ich domostwa znajdowały się tak blisko rzeki, że podczas ataków na Kamieniec Podolski (dla bezpieczeństwa spuszczano wodę), były one kompletnie zalewane. Ludność mogła jednak schować się w obrębie zamku. Ormianie po prostu płacili za „pozbycie” się Żydów i nie były to żadne uprzedzenia czy brak tolerancji (o co pewnie dzisiaj zostaliby oskarżeni). Motywacją była chęć wyeliminowania konkurentów handlujących podobnym asortymentem.

Z Kamieńcem Podolskim wiąże się również znane powiedzenie „jak na Zarwańskiej ulicy”. W mieście znajdowały się dawniej 4 rynki: ormiański, polski, ruski i ukraiński. Na tym ostatnim sprzedawano żywność. Gdy ulica prowadząca do niego (właśnie Zarwańska) była otwierana, pojawiały się na niej tłumy, biegnące na stoiska, by kupić najświeższe i najlepsze produkty. Stąd też powiedzenie to oznacza zatłoczone miejsce, wielki ruch, skupisko ludzi. Znane jest przede wszystkim wśród Kresowiaków.

Dziś jedną z większych atrakcji jest wielki Smotrycki kanion. Jego brzegi w niektórych miejscach sięgają nawet 50 metrów, a widok z mostu nad rzeką Smotrycz robi spore wrażenie. Zwłaszcza, że wzdłuż rzeki stoją zabudowania. Za opłatą istnieje również możliwość „przelecenia” nad kanionem na specjalnej linie.

 

Oczywiście to tylko zarys tego, co czeka nas nas w Kamieńcu Podolskim. To urokliwe miejsce, które w dodatku jest zadbane i ma czym kusić turystów. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii, o których najlepiej posłuchać osobiście. Ledwie pół godziny drogi od niego znajduje się Chocim i legendarna polska twierdza, położona nad malowniczym Dniestrem.

Zobacz również nasze filmy!

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]