Aktualności Obraz  newsa 1299 Dodano 15.02.2016

Kolejna akcja „Rodacy-Rodakom” [relacja]

Wyjazd zaplanowaliśmy na 12 lutego i tegoż dnia miały wyruszyć dwa transporty: z Poznania i Trójmiasta. W wyniku wypadku auta wiozącego część darów, wyruszył jedynie transport z Poznania. Mimo kłopotów, wysłannik z Pomorza wyjechał na własną rękę i dotarł różnymi środkami transportu na czas do Solecznik. Konkurs w Dziewieniszkach przeprowadził działacz RR z Poznania.

Pragnę w imieniu całej załogi „Rodacy-Rodakom” podziękować stowarzyszeniu Semper Fidelis Stowarzyszenie Patriotów Polskich w Szwecji, które zorganizowało zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Dary trafiły do MW Białystok, a część z nich została wysłana do Solecznik, miasta znajdującego się na granicy białorusko-litewskiej. Najserdeczniejsze podziękowania należą się Młodzieży Wszechpolskiej Podlasie za szybką organizację wysyłki transportu z darami do Solecznik. Gdyby nie koledzy – z powodu wypadku – nie mielibyśmy jak wynagrodzić dzieci za udział w zorganizowanym przez nas konkursie. Pragnę także podziękować Adamowi Andruszkiewiczowi za przechowanie w swym biurze poselskim darów ze Szwecji oraz za wsparcie finansowe, które było niezbędne do przewiezienia darów z Białegostoku do okręgu solecznickiego.

Patryk – Główny organizator akcji „Rodacy-Rodakom”

Akcja „Rodacy-Rodakom” w wybranych szkołach w Solecznikach i Dziewieniszkach przeprowadziła konkurs na temat „Polska – Mą Ojczyzną”, gdzie dzieci w przedziale wiekowym 7-17 lat stworzyły niesamowite prace, które przedstawiają wyobrażenie patriotyzmu z punktu widzenia kresowego. Wszystkie dzieła zostaną zaprezentowane na naszej stronie. W każdym tygodniu przedstawimy Państwu po jednym wierszu i jednej pracy wraz z opisem legend, powieści oraz historii, dlatego też polecamy polubić stronę Rodacy-Rodakom oraz udostępnić post, aby jak największa liczba rodaków mogła zapoznać się z artystycznym punktem widzenia Polski przez najmłodszych Kresowiaków. Osobiście zapoznałem się ze wszystkimi pracami i mogę śmiało powiedzieć, że duch Mickiewicza nadal żyje na Wileńszczyźnie.

Relacja:
Dnia 12-go lutego o 5.00 wyruszył pierwszy transport wiozący dary dla Kresowiaków, niestety krótko po wyruszeniu auto rozbiło się w Gdyni, na wybojach. Uszkodzeniu uległo wiele części, dalsza podróż była niemożliwa. Niewiele myśląc jako organizator akcji, wyszedłem z domu o 17 i wyruszyłem autostopem, pociągiem i autobusem. Do Białegostoku dotarłem o godz. 22, stamtąd koledzy z MW Białystok przygotowali transport darów, który zastąpił te produkty, które pozostały w Trójmieście. Z Białegostoku do Solecznik droga była również wyjątkowo „ciekawa”. Na drodze szklanka i aura zimowa, przez co dotarliśmy o godz. 5 rano czasu litewskiego. Koledzy z Poznania wyruszyli o 15 i dotarli bez przeszkód 60 minut przed nami. Kilka godzin snu i wstaliśmy, aby rozstrzygnąć konkurs. Prace artystyczne oraz wiersze przedstawiające podejście Kresowiaków wileńskich do ojczyzny zapierają dech w piersi. Wspólnym mianownikiem dzieł jest tęsknota za ojczyzną, oraz przywiązanie do tradycji Rzeczypospolitej. Po rozstrzygnięciu konkursu pt.: „Polska- Mą Ojczyzną” wspólnie z dyrekcją postanowiliśmy, że wszystkie prace są tak doskonałe, iż każdy zwyciężył! Po rozdaniu nagród, transport z Białegostoku wraz z wysłannikiem musiał wracać do Korony, a konkursem w Dziewiniszkach zajęli się koledzy z Poznania. Dotarłszy do szkoły, spotkali się z uczniami i rozstrzygnęli konkurs wręczając nagrody dyrekcji polskiej szkoły im. A. Mickiewicza. Po uroczystościach dyrekcja uraczyła naszych wysłanników ciepłym posiłkiem i fantastyczną atmosferą.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]