Wydarzenia Obraz  newsa 9179 Dodano 07.09.2017

Maksymówka: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W lipcu 2017 roku odwiedziliśmy Maksymówkę. W ramach akcji „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA” przeprowadziliśmy prace porządkowe na polskim cmentarzu. Poznaliśmy mieszkańców Maksymówki o polskich korzeniach. Podczas tygodniowego pobytu nawiązaliśmy z nimi serdeczne relacje.

Grupa składała sie z młodzieży w wieku 15-18 lat oraz dorosłych, których przodkowie zamieszkiwali na kresach w Maksymówce. Uczestnicy wyjazdu to mieszkańcy i osoby związane więzami rodzinnymi  z Żeliszowem.

Maksymówka (ukr. Максимівка, Maksymiwka) –wieś w rejonie zbaraskim obwodu tarnopolskiego, założona w 1892 r. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Maksymówka w powiecie zbaraskim województwa tarnopolskiego. Pierwotnie Maksymówką nazywano część miejscowości położoną w pobliżu stacji kolejowej. Wyróżniano także takie części  jak Czahary Kretowieckie, Czahary Załuskie, Czahary Stryjowieckie na północy znajdują się obecnie Czahary Zbarazkie tworzące osobną miejscowość. Wieś liczy obecnie około 859 mieszkańców.

Odwiedź stronę internetową poświęconą Maksymówce

Cmentarz w Maksymówce zlokalizowany jest na wzgórzu w północno-zachodniej części miejscowości obok ruin po polskim kościele. Cmentarz w znacznej części jest zrujnowany. Przed rozpoczęciem prac porządkowych zarośnięty był krzakami i drzewami.

1

5

4

3

2

W maju podczas wizyty przygotowującej nasz pobyt w Maksymówce nawiązaliśmy kontakt z Jarosławem Byczakiem, który wraz z synem Andrzejem rozpoczął prace porządkowe jeszcze przed naszym przyjazdem w lipcu i usunął największe krzaki i część drzew. Nasza praca polegała w pierwszej kolejności na wyniesieniu wyciętych krzaków i drzew na obrzeża cmentarza. Kolejnym etapem było wycięcie pozostałych krzewów i chwastów rosnących na cmentarzu i w pobliżu kościoła.

7

6

Po wstępnym uporządkowaniu terenu zabraliśmy się za porządkowanie, czyszczenie i usuwanie mchów, porostów i brudu z poszczególnych nagrobków.

Pomnik przed i po wykonaniu prac:

10

9

Pani Helena Olijnik (w środku) i uczestnicy wyjazdu

11

Podczas pobytu w Maksymówce spotkaliśmy się z mieszkańcami o polskim pochodzeniu. Rozmawialiśmy  na temat historii i mieszkańców miejscowości. Najwięcej informacji przekazała pani Helena Olijnik ur. 1937. Podczas jednego ze wspólnych wieczornych spotkań podzieliła się z nami wspomnieniami z czasów kiedy Maksymówkę zamieszkiwali Polacy.

W  drodze powrotnej zwiedziliśmy Cmentarz Orląt we Lwowie

12

Na stronie internetowej maksymowka.zeliszow.pl
znajduje się relacja z wyjazdu.
Piotr Korczowski

DSC_0239

DSC_0243

DSC_0286

DSC_0288

DSC_0298

DSC_0301

DSC_0344

DSC_0348

DSC_0416

DSC_0440

DSC_0441

DSC_0451

DSC_0939

DSC_0949

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod