Aktualności Obraz  newsa 4075 Dodano 19.07.2016

Mazurek Dąbrowskiego w Hucisku Brodzkim. Uczniowie godnie oddali cześć rodakom [wideo]

W nieistniejącej dzisiaj wsi Hucisko Brodzkie uczniowie oraz nauczyciele biorący udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zorganizowali piękną uroczystość, w trakcie której odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz złożyli wieńce i kwiaty na grobie naszych rodaków, którzy spoczywają na opuszczonej dotąd nekropolii.

Cmentarz w Hucisko Brodzkim porządkowali uczniowie Gimnazjum w Jugowie (opiekunka Bożena Muzyka) i  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 we Wschowie (opiekunka Agnieszka Mała). Dzięki ich pracy odnalezione tam mogiły zostały uratowane od zapomnienia. Ale wolontariusze nie spoczęli jedynie na uprzątnięciu terenu. Zorganizowali ponadto uroczystość, by oddać hołd spoczywającym tutaj rodakom.

Dotarcie do nieistniejącej już wsi Hucisko Brodzkie okazało się nie lada wyzwaniem, ale my mu sprostaliśmy. Przez dwa dni – w słońcu i w deszczu – pracowaliśmy na cmentarzu, aby doprowadzić go do właściwego stanu. Niestety nie udało się odnaleźć zbiorowej mogiły ponad 50 Polaków zamordowanych przez banderowców w 1944 r. Mimo, że odnaleźliśmy i odkryliśmy sporo przysypanych ziemią i ściółką mogił, nie odnaleźliśmy mogiły Marii Olszańskiej – mamy ks. biskupa Jana Olszańskiego.  Odkryliśmy za to grób Barbary Olszańskiej. Wiemy jednak, że kiedyś osiągniemy założony sobie cel i wypełnimy przysięgę złożoną Panu Markowi Bąkowskiemu – cmentarz w Hucisku Brodzkim odzyska przynależne mu miejsce- miejsce spoczynku  Polaków, których zamordowano tylko za to, że byli Polakami.

DSC07638

DSC07640

 

DSC07688

DSC07654

Wideo z uroczystości:

W lipcu, w ramach wielkiej społecznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„, nasi wolontariusze uporządkowali 111 cmentarzy na Kresach. Na portalu studiowschod.pl regularnie będą ukazywać się materiały z prac na polskich nekropoliach.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]