

Berezowica Mała – wieś w rejonie zbaraskim obwodu tarnopolskiego, zamieszkiwana przez około 200 mieszkańców. Do II wojny światowej znajdowała się w granicach II Rzeczpospolitej. W 1944 roku ukraińscy szowiniści zamordowali tutaj ponad 130 Polaków. Tutejszy cmentarz jest porządkowany w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.
Zbrodni dokonała banda UPA w nocy z 22 na 23 lutego. O tym wydarzeniu przeczytasz w naszym artykule.
W 2007 roku udało się upamiętnić pomordowanych Polaków. Przy pomocy rządu polskiego postawiono w Berezowicy krzyż i tablice z nazwiskami ofiar zbrodni. Na krzyżu widnieje napis: „Pamięci spoczywających tu około 130 Polaków mieszkańców wsi Berezowica Mała zamordowanych nocą z 22 na 23 lutego 1944 roku, niech spoczywają w pokoju Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rodziny, 2007″.
Od dwóch lat cmentarz w Berezowicy Małej jest porządkowany przez wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Nekropolia była całkowicie zarośnięta, włącznie z postawionym tam w 2007 roku pomnikiem. Dzięki uczniom z Wrocławia udało się doprowadzić to miejsce do normalnego stanu. Oto fragment relacji Gimnazjum nr 25 we Wrocławiu z 2015 roku:
Podczas naszego pobytu oczyściliśmy też mały, ukryty w gęstwinie drzew, zapomniany cmentarz w wiosce Berezowica Mała. Pochowano tam naszych rodaków zamordowanych w nocy z 22 na 23 lutego 1944 roku. W 2007 roku Rząd Rzeczpospolitej Polskiej z rodzinami pomordowanych postawili pomnik upamiętniający to wydarzenie. My wycięliśmy krzewy i drzewa, skosiliśmy trawę, i oczyściliśmy pomniki, a na sam koniec zapaliliśmy znicze. Poznaliśmy Polaków, którzy jeszcze mieszkają w Berezowicy Małej. Nasza akcja wywarła na nich duże wrażenie i ogromnie ich wzruszyła. Mieszkańcy cieszyli się bardzo, że młodzi Polacy dbają o miejsca pamięci swoich przodków.
Przeczytaj relację wolontariuszy z 2016 roku: