Chodorów Obraz  newsa 3425 Dodano 28.05.2016

Chodorów – miasto w rejonie żydaczowskim obwodu lwowskiego. Zamieszkuje je około 10 tys. mieszkańców. Pozostała tam garstka Polaków, którzy skupili się wokół parafii rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych. Na czynnym cmentarzu w Chodorowie znajdują się polskie mogiły.

Przed wojną Chodorów znany był z dużej fabryki produkującej biały, rafinowany cukier w kostkach. Była ona własnością spółki Towarzystwa Akcyjnego Chodorów założonego w 1912 roku przez Kazimierza de Vaux, hrabiego Jana Zamoyskiego oraz inżyniera Bronisława Albinowskiego. Do 1939 roku, z przerwą na lata konfliktów (1914-1920), cukiernia wytwarzała cukier, który był sprowadzany przez paryskie, londyńskie i wiedeńskie hotele oraz restauracje. Po wojnie specjaliści, tworzący załogę cukrowni Chodorów, osiedlili się m.in. w Raciborzu, gdzie podnieśli z ruin miejscową cukrownię. Wygnani ze swoich rodzinnych stron pozostawili w Chodorowie groby swoich przodków, które w tym roku porządkować będą nasi wolontariusze.

Od 2016 roku Chodorów włączony jest do akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Porządkować polskie mogiły będą tam uczniowie z Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku – opiekun Krystian Takuridis.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]