

Czerwone Chatki – niewielka wieś w obwodzie żytomierskim na Ukrainie. Od ponad 300 lat żyją tutaj Polacy, którzy na początki XVIII wieku przywędrowali z Mazowsza. Wcześniej miejscowość nosiła nazwę Drenickie Chatki, ale została ona zmieniona po utworzeniu tutaj Marchlewszczyzny.
W województwie żytomierskim na skraju Polesia i Podola od ponad 300 lat żyją nasi Rodacy. Przywędrowali tutaj na początku XVIII wieku z Mazowsza. Karczowali lasy i zakładali niewielkie chutory. W pierwszych latach ubiegłego stulecia wokół jednej niewielkiej wsi noszącej nazwę Drenickie Chatki rozrosło się 15 leśnych osad. Mieszkali tam sami Polacy. Ich los był trudny. Cierpieli głód, byli prześladowani , wywożeni do Kazachstanu. Kiedy w tym rejonie został utworzony z polecenia Stalina – Polski Rejon Narodowy im Juliana Marchlewskiego, tzw. Marchlewszczyzna, los naszych Rodaków znacznie pogorszył się.
Drenickie Chatki przekształcono na cześć rewolucji na Czerwone Chatki. Był to najtrudniejszy czas dla mieszkańców tej części Polesia. Po zakończeniu II wojny tylko nieliczni powrócili do ojczyzny pradziadów. Byli to żołnierze Wojska Polskiego, którzy mogli zabrać również swoich krewnych. Rozdzielone rodziny, żyjące po obu stronach granicy do dzisiaj poszukują ze sobą kontaktu.
Więcej o Czerwonych Chatkach w reportażu programu Studio Wschód.