Huta Pieniacka Obraz  newsa 1651 Dodano 22.02.2016

Kilkanaście kilometrów od historycznego Podkamienia w powiecie Brody w województwie tarnopolskim istniała przez wieki polska wieś Huta Pieniacka. Zniknęła z powierzchni ziemi 28 lutego 1944 roku. Już o 6 rano do wsi wkroczyli żołnierze 4 Pułku SS Galizien złożonego z ukraińskich ochotników. W ciągu zaledwie 7 godzin wymordowali ponad 1000 bezbronnych mieszkańców.

Domy podpalono. Tylko nieliczni przetrwali ten pogrom w przygotowanych wcześniej kryjówkach. Część ratowała się desperacką ucieczką do pobliskiego lasu. Ocaleni musieli pochować swoich najbliższych w dwóch zbiorowych mogiłach. Na miejscu pozostały tylko zgliszcza, dziś porośnięte trawą, fragment zburzonego kościoła, przydrożna kapliczka i krzyże stawiane w ostatnich latach ofiarom tej tragedii. Byli mieszkańcy Huty Pieniackiej osiedlili się po wojnie we Wschowej i na Dolnym Śląsku w okolicach Wołowa i Brzegu Dolnego.

Upamiętniający tę tragedię postument stanął w Hucie Pieniackiej jesienią 2005 roku. Inicjatorem jego powstania był Andrzej Przewoźnik – ówczesny przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na uroczystość poświęcenia pomnika przyjechali tutaj nieliczni już świadkowie zbrodni i rodziny pomordowanych. Na placu nieistniejącego kościoła odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo żałobne. Od tamtego czasu co roku w rocznicę pacyfikacji wsi odbywały się przy pomniku uroczyste spotkania.

Smutny obraz Huty Pieniackiej w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń zarejestrowała 28 lutego 2014 roku nasza kamera. Sytuacja na Ukrainie sprawiła, że nie dotarła tutaj żadna delegacja z Polski. Wielkie podziękowanie dla konsula RP we Lwowie – Jarosława Drozda, który w towarzystwie dwójki swoich współpracowników – uczcił pamięć zamordowanych w Hucie Pieniackiej naszych rodaków. Inaczej było w 2016 roku, kiedy na 72. rocznicy tego tragicznego wydarzenia zjawiło się wiele osób.

Na początku 2017 roku doszło do zniszczenia pomnika w Hucie Pieniackiej. Stojący tam krzyż został wysadzony, zaś tablice z nazwiskami ofiar zamalowane swastykami i flagami UPA. Ukraińcom udało się odbudować monument, który był gotowy pod koniec lutego, na 73. rocznicę zbrodni. Jednak dwa tygodnie po uroczystościach, pomnik ponownie zdewastowano. Pojawiły się na nim m. in napisy „śmierć lachom”.


Czytaj: Obchody 72. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej [galeria]


Czytaj: Wspomnienie o Hucie Pieniackiej


Czytaj: Wysadzono pomnik ofiar UPA w Hucie Pieniackiej


Czytaj: Pomnik w Hucie Pieniackiej ponownie zdewastowany


 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]