Kopyczyńce Obraz  newsa 7650 Dodano 06.05.2017

Kopyczyńce znajdują się w południowej części przedwojennego województwa tarnopolskiego i historycznie leżą na Podolu. Obecnie są zamieszkiwane przez około 7 tys. mieszkańców. Wśród nich do dziś można odnaleźć naszych rodaków.

Dziś Kopyczyńce to miasto rejonowe w obwodzie tarnopolskim, a przed wojną powiat w ramach województwa tarnopolskiego. Geograficznie leżą u źródeł rzeki Nikławy. Miasto posiada rodowód średniowieczny. Kościół parafialny ufundowali już w 1443 roku Jakób na Kopeczyńcach i jego matka Ottka. Było gniazdem rodowym Topaczów Kopeczyńskich z Bestwina. Później w dobrach Baworowskich. Po wojnie prawie wszyscy Polacy zostali wysiedleni w ramach repatriacji. Obecnie pozostało tutaj niewielu naszych rodaków. W mieście funkcjonuje kościół i parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z poł. XIX wieku. Na cmentarzu znajduje się grób „Nieznanemu żołnierzowi poległemu za ojczyznę rodacy” oraz kaplica grobowa Bilińskich z 1925.

Nekropolią od 2015 roku opiekują się studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.

Parafia rzymskokatolicka na miejscu.

 

Relacje z akcji:

2016

2017

2018

 

Dane cmentarza:

Najstarsze zachowane nagrobki: połowa XIX wieku

Status obecny: cmentarz komunalny czynny

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]