Aktualności Obraz  newsa 17222 Dodano 23.07.2019

Na cmentarzu Legionistów w Brodach (MPOOZ 2019)

Już po raz piąty wolontariusze Fundacji Studio Wschód z Jugowa wykonują prace renowacyjno-porządkowe na cmentarzu polskich bohaterów w Brodach. Widok miejsca pochówku Polskich Legionistów przeraził, ale jednocześnie wyzwolił skrywane pokłady energii.

Musieliśmy oczyścić to szczególne miejsce z chaszczy, pokrzyw, ostów oraz krzaków. Po I wojnie światowej, w lipcu 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, w okolicach miasta miała miejsce bitwa Wojska Polskiego z armią Budionnego.

Grupa z Jugowa i pan Romuald Babiński z Radkowa dzięki pracy wykonanej na cmentarzu uporządkowali około 750 nagrobków polskich bohaterów. Dzięki ofiarnej, dwudniowej pracy cmentarz w dużej mierze został przywrócony do godnego stanu, co podkreślali, pełni podziwu mieszkańcy Brodów.

Na cmentarzu w Brodach pracowali: Natalia Muzyka, Milena Wyrębak, Julia Lichwa, Kamila Koćmirska, Karol Tyszka, Olaf Peszko, Przemysław Dyjak, Adrian Koćmirski, Emil Markiewicz, Bartosz Jakubowski, Romuald Babiński, Marcin Antosik i Bożena Sołek -Muzyka.

Zobacz, jak wolontariusze pracowali na tym cmentarzu w innych latach:

Akcja w 2018 roku

Akcja w 2017 roku

Akcja w 2016 roku

Zdjęcia z prac porządkowych w 2019 roku poniżej:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]