Aktualności Obraz  newsa 18839 Dodano 20.01.2020

Nadwórna, Pasieczna, Zielona grupa wolontariuszy z Pieszyc ( MPOOZ 2019 )

Grupa 21 wolontariuszy pod opieką nauczycielki z Zespołu Szkół im. ks. J. Dzierżonia w Pieszycach pani Bernadetty Szczypki po raz piąty wyruszyła na Kresy Wschodnie aby porządkować polskie mogiły na cmentarzach w Nadwórnej, Pasiecznej i Zielonej.

I jak co roku po przyjeździe na miejsce oniemieliśmy z wrażenia, kiedy zobaczyliśmy jak bardzo zarośnięte są cmentarze, na których pracowaliśmy przez ostatnie cztery lata. Nie zostało nam nic innego jak zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Na szczęście pogoda nam sprzyjała, więc udało nam się dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich wolontariuszy uporządkować  cmentarz w Zielonej i te części cmentarza w Pasiecznej i Nadwórnej, które ocaliliśmy w latach poprzednich. Dodatkowo uprzątnęliśmy nową część cmentarza w Nadwórnej ocalając od zapomnienia kolejne groby, co szczególnie ucieszyło naszych wolontariuszy. Co roku, kiedy odkrywamy lub odkopujemy nowe groby przeżywamy niesamowite chwile czytając inskrypcje na nagrobkach. Traktujemy to jako poznawanie historii kolejnego naszego rodaka, który żył na terenach Rzeczypospolitej.

W tym roku jak i w poprzednich latach spotkaliśmy się z życzliwością wielu osób, zarówno Polaków jak i Ukraińców. Mogliśmy liczyć na pomoc osób mieszkających w Nadwórnej i Pasiecznej. Należy tutaj wspomnieć o panu Władku Muszaku, który był naszym „Aniołem”.  Zawsze mogliśmy na niego liczyć, a dzięki niemu poznaliśmy wiele nowych osób. Również pan Roman Sadruk, dyrektor szkoły w Pasiecznej był dla nas wsparciem i uświetniał nasz pobyt śpiewając polskie pieśni patriotyczne, które szczególne wrażenie robiły na nas, kiedy składaliśmy kwiaty i znicze przy mogiłach Żelaznej Brygady w Nadwórnej, Pasiecznej i Zielonej. Razem z nami hołd naszym Legionistom oddał pan Andrzej Dera sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  Nasza grupa nie ma dużo kontaktów z rodakami, dlatego zawsze cieszymy się na spotkanie z Polakami w Kościele w Nadwórnej. W lipcu  br. uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po której mieliśmy okazję spotkać się z naszymi rodakami i przekazać im upominki z Polski. Razem z księdzem Mateuszem  Świstakiem modliliśmy się wspólnie na cmentarzu za wszystkich tam spoczywających.

Tegoroczny wyjazd, jak każdy poprzedni był wyjątkowy i na pewno nie ostatni.

Opiekun grupy

Bernadetta Szczypka

 

Galeria zdjęć z wyjazdu  wolontariuszy : 

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]