Wydarzenia Obraz  newsa 6349 Dodano 14.11.2016

Narodowy Dzień Niepodległości w Wilnie [Galeria]

Z rozmachem Święto Niepodległości było obchodzone na Wileńszczyźnie. Polecamy wybrać się 11 listopada do Wilna. Dlaczego święto niepodległości w Wilnie jest wyjątkowe. Wyjaśni państwu relacja naszych wolontariuszy z gimnazjum w Nowej Rudzie.

 

9 listopada 2016r. grupą 43 Dolnoślązaków, w tym 6 przedstawicieli Gimnazjum Nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie oraz 12 reprezentantów Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie, wyruszyliśmy spod gmachu TVP Wrocław do Wilna.
Pierwszy dzień naszego pobytu na Litwie upłynął na zwiedzaniu Wilna. Naszą przewodniczką po pięknych zabytkach stolicy Litwy była Pani Alina Waluczko. Zwiedziliśmy Kościół św. Michała Archanioła- najstarszą świątynię rzymskokatolicką w Wilnie, której budowę rozpoczęto w 1594r. z fundacji Wielkiego hetmana litewskiego i wojewody wileńskiego Lwa Sapiehy. Udaliśmy się do Ostrej Bramy- najcenniejszego skarbu Wilna z jej słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia. Zwiedziliśmy klasycystyczną Katedrę wileńską- (pełna nazwa – Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława) oraz barokowy Kościół św. Piotra i Pawła. Tego dnia nie mogło zabraknąć nas na cmentarzu na Rossie, założonego w 1769r. Obecnie nekropolia zajmuje obszar ok. 11 hektarów. „ Na Rossie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i grób jego matki, siostry i pierwszej żony.

 

Marszałek chciał być pochowany wokół swych żołnierzy. Józef Piłsudski pisał: ”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…” Jego życzenie spełniono w 1936 roku”.

 

 


Narodowy Dzień Niepodległości rozpoczęliśmy uroczystościami w Zułowie- miejscu narodzin Józefa Klemensa Piłsudskiego. Dwór rodziny Piłsudskich spłonął w lipcu 1875r. „W dniu 10 października 1937 r. w miejscu urodzin (w ich 70 rocznicę), posadzono w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej, „dąb pamięci jako symbol wieczności w miejscu kolebki pierwszego Marszałka Odrodzonej Polski Józefa Piłsudskiego”. Jakże pięknie, tego dnia, brzmiały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” odśpiewane o godz. 6:00 rano, kiedy wokół nas zalegała tylko ciemność, a temperatura wynosiła -6oC. Po złożeniu wiązanek i odpaleniu zniczy Dolnoślązacy wyruszyli w XXII Sztafetę Niepodległości z Zułowa na Rossę. W grupach trzyosobowych, niosących flagę Polski, Litwy oraz Sztafety Niepodległości pokonaliśmy wyznaczony dla nas dystans 11km. O godz. 12:00 uczestniczyliśmy w uroczystościach na Cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie wartę honorową pełniły poczty sztandarowe Gimnazjum Nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie, Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie oraz Drużyny harcerskiej Kedyw z Legnicy. Dolnośląska młodzież złożyła na grobach legionistów biało- czerwone znicze, które zostały zebrane przez uczniów dolnośląskich szkół.

 


Ostatni dzień pobytu na wileńskiej ziemi poświęciliśmy na odwiedzenie miejsc związanych z życiem Józefa Piłsudskiego. Jeszcze raz, tym razem w dzień, zobaczyliśmy Zułów- miejsce narodzin Józefa Klemensa Piłsudskiego. Zwiedziliśmy kościół w Powiewiórce, w którym ochrzczono Marszałka.
Uczestniczy wyjazdu składają serdeczne podziękowania na ręce Pani Grażyny Orłowskiej- Sondej oraz Fundacji Studio Wschód za zaproszenie do Wilna. Dziękujemy za to, że po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w tak pięknych uroczystościach Narodowego Dnia Niepodległości, za to, że mimo mrozu nasze serca były gorące, ponieważ przepełniała je miłość do ojczyzny i duma z tego, że jesteśmy Polakami.

 

Natalia Muzyka – wolontariuszka akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod