Aktualności Obraz  newsa 11614 Dodano 14.02.2018

Nasz Wschód: Ziemia Mazurów

Na środkowej Ukrainie, w pobliżu chmielnickiego, od ponad 300 lat istnieje polska wieś Maćkowce. Nasi rodacy osiedlili się tutaj w XVII wieku na ziemi zniszczonej przez najazdy tatarskie. Traktat w Karłowicach z 1699 roku gwarantował Rzeczpospolitej odzyskanie Podola. Wsie były spalone. Urodzajna ziemia nie miała gospodarza. Najwięcej Polaków przyjechało tutaj z Mazowsza. Przez ukraińskich sąsiadów od początku nazwani byli Mazurami.

Założyli nowe osady, zaczęli gospodarować. Większość naszych Rodaków poprzez lata wtopiła się w lokalną społeczność, ale maćkowianie zachowali swoje tradycje i ojczysty język. W czasach stalinowskich, mimo prześladowań i represji, nie wyrzekli się katolickiej wiary. Kiedy w 1936 roku zburzono w Maćkowcach kościół, na modlitwę zbierali się po chatach. Doczekali pierestrojki, własnoręcznie wybudowali nową świątynię, która integruje całą społeczność. Ale młodzi uciekają do miasta. W liczącej ponad tysiąc mieszkańców wsi nie ma prawdziwej polskiej szkoły. Marzą o niej dzieci i dorośli. Czują się trochę zapomniani przez ojczyznę swoich przodków.

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]