Aktualności Obraz  newsa 4583 Dodano 29.07.2016

Odnaleziono dokumenty UPA w Chochołowie. Wśród nich instrukcje o mordowaniu kobiet i dzieci

W znalezionej niedawno tubie z dokumentami UPA, znaleziono m. in. instrukcje nakazujące, gdyby zachodziła taka potrzeba, do mordowania kobiet i dzieci. To znaczące odkrycie w kontekście badań nad ludobójstwem, jakiego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści na polskiej ludności Kresów.

Dokumenty zaprezentował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dokumenty, które schowane były w specjalnej tubie, odnaleziono jeszcze w marcu, podczas prac na jednej z działek w Chochołowie (powiat hrubieszowski). Teraz znalezisko znajduje się w rękach prokuratorów IPN-u.

Jak przyznają pracownicy instytutu, wśród dokumentów znaleziono m. in. instrukcje o tym, jak poruszać się po lesie oraz o ochronie ukraińskiej ludności przed „polskimi bandytami”. Ale w tubie były również zalecenia, by w razie potrzeby mordować kobiety oraz dzieci. Znalazł się tam również rozkaz zabijania swoich polskich żon, który był skierowany do Ukraińców. Oprócz tego w tubie umieszczono prywatne listy, odezwy czy apele.

Źródło: Dziennik Wschodni

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]