Aktualności Obraz  newsa 15635 Dodano 25.01.2019

Otwarcie w Mińsku wystawy wojennych rysunków polskich dzieci z 1946r.

Wystawa „Wojna oczami dzieci”  przedstawia rysunki polskich dzieci z 1946 r. Otwarcie galerii  rozpoczęło cykl obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Ambasadę RP w Mińsku.

Premiera prac miała miejsce 18 stycznia. W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele polskiego MSZ, sprawiedliwi wśród narodów świata i ofiary represji niemieckich wobec dzieci w trakcie II wojny światowej. Wystawa  rysunków polskich dzieci z 1946 r. została uzupełniona o współczesne prace plastyczne wykonane przez uczniów mińskiej szkoły średniej nr 137.

Rysunki pochodzą z konkursu Ministerstwa Oświaty „Wojna oczami dzieci”, który został ogłoszony w 1946 r. Jednak nie zostały wówczas opublikowane wedle radcy Ambasady RP w Mińsku, Marcina Wojciechowskiego było to spowodowane krótkim czasem od zakończenia wojny:

„Można się tylko domyślać, dlaczego tych rysunków nie zaprezentowano bezpośrednio po ogłoszeniu konkursu. Być może były zbyt świeże, zbyt bolesne i przypominały zbyt tragiczne wydarzenia” 

 

Autorką projektu jest Elżbieta Iniewska, która przypomniała o dramacie polskich dzieci:

„W czasie II wojny zginęło 2,2 mln polskich dzieci, 200 tys. wywieziono do Niemiec w celu germanizacji, a ponad 700 tys. wywieziono na roboty przymusowe”

Z kolei Michaił Rozensztejn opowiedział, jak został uratowany jako półtoraroczne dziecko z getta w Białymstoku przez 24-letnią Polkę, która pośmiertnie została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Matka Michaiła zginęła, a ojciec odnalazł go po wojnie w Gdańsku.

 

minsk.msz.gov.pl

 

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

 

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]