Aktualności Obraz  newsa 8409 Dodano 28.07.2017

Panasówka, Skałat i Ostapie: relacja z akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Już po raz czwarty wolontariusze z Rudnej wzięli udział w sprzątaniu polskich cmentarzy na Ukrainie w miejscowościach: Panasówka, Skałat i Ostapie, a wszystko w ramach akcji ,, Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez TVP Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W tym roku z Rudnej i okolic na Kresy wyjechało 7 osób. Było to czworo dorosłych: Jolanta Książek, Maria Czajkowska, Leszek Kazimierów i Paweł Cebulski oraz troje uczniów: Wiktoria Mazurek, Katarzyna Czajkowska i Kacper Książek.

Do Skałatu dotarliśmy po 20 godzinach jazdy. Po krótkim odpoczynku przygotowaliśmy plan pracy na cały pobyt. Mimo zmęczenia jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy na cmentarz w Panasówce. Na miejscu okazało się, że tutejsi mieszkańcy dbają o starą nekropolię. Trwały tam prace porządkowe, do których przyłączyliśmy się następnego dnia. Po dniu ciężkiej pracy uporządkowaliśmy cały cmentarz, a na koniec zapaliliśmy znicze.

Następnego dnia wyruszyliśmy do pracy na cmentarzu w Ostapiu. Tutaj praca była o wiele trudniejsza. Teren, który uporządkowaliśmy rok temu zarósł na nowo tak, że nie było widać pomników. Przez kilka kolejnych dni  oczyszczaliśmy cmentarz  kosząc chwasty, wycinając krzaki oraz drzewa i  grabiąc wszystko. Po wycięciu krzaków okazało się, że kilka pomników jest uszkodzonych i powalonych na ziemię, kilka z nich udało się nam podnieść.

Na cmentarzu odwiedzał nas pan Kazimierz – kościelny z Ostapia i opowiadał nam troszeczkę o miejscowości w której pracujemy i tutejszych  mieszkańcach. Ostapie to wioska w której mieszka około 2000 ludzi. Większość  to grekokatolicy. Do kościoła katolickiego przychodzi zaledwie 10 osób.

W ostatnim dniu pracy na tym cmentarzu niespodziewanie odwiedziła nas inicjatorka całej akcji pani redaktor Grażyna Orłowska – Sondej z ekipą Studia Wschód.

W przed ostatni dzień pobytu na Ukrainie porządkowaliśmy cmentarz w Skalacie. I tutaj również było co robić , bo cały teren bardzo zarósł chwastami. Ale nasi panowie Leszek  i Paweł  wykosili teren, zaś pozostałe osoby grabiły. Wieczorem okazało się  że nie marnowaliśmy czasu, bo cały teren został odsłonięty.

Nasz pobyt na Ukrainie to nie tylko praca, ale również odkrywanie miejsc związanych z polska historią. Odwiedziliśmy Kamieniec Podolski a w nim katedrę p.w.  św. Piotra i Pawła oraz stara fortecę  znaną z powieści Henryka Sienkiewicza ,, Pan Wołodyjowski oraz filmu Jerzego Hoffmana o tym samym tytule. Zobaczyliśmy również Zbaraż z pięknym zamkiem,  który należał do książąt Zbaraskich a później do Wiśniowieckich i Potockich. Na tutejszym polskim cmentarzu zapaliliśmy znicze na grobach naszych przodków.

Ostatni dzień pobytu na Ukrainie spędziliśmy we Lwowie. Tu odwiedziliśmy katedrę  rzymskokatolicką w której przed wiekami król Jan Kazimierz składał śluby i cmentarz Łyczakowski. Zapaliliśmy znicze na grobach znanych Polaków: Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Franciszka Stefczyka  i grobach Orląt Lwowskich. Po krótkiej przerwie na posiłek ruszyliśmy w kierunku granicy , którą przekroczyliśmy dość szybko.

Zobacz jak na tych cmentarzach wolontariusze z Rudnej pracowali w 2016 roku

Nasz wyjazd nie odbyłby się gdyby nie pomoc i życzliwość wielu osób. Bardzo dziękujemy wójtowi Gminy Rudna panu Władysławowi Bigusowi, dyrektorowi Centrum Kultury w Rudnej panu Bernardowi Langnerowi , pani Kamili Mazurek – kierownikowi Referatu Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki; radnej Gminy Rudna pani Jarosławie Bunkiewicz oraz wszystkim  którzy w różny sposób nas wspierali.

Dziękuję też moim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas  pracując ofiarnie, aby ratować polskie nekropolie na Kresach.

Kierownik grupy Jolanta Książek

Ostapie

ostapie (2)

ostapie na zakończ

ostapie po sprz

ostapie po sprz2

ostapie po sprzataniu

ostapie przed (1)

ostapie przed (2)

ostapie przed3

ostapie w trakcie (2)

ostapie w trakcie

ostapie w trakcie3

ostapie w trkcie2

Ostapie z ekipą

ostapie

Panasówka

panas poo

panas praca

panas przed

panas2

Panasowka przed pracą

panasówka na koniec

panasówka po pracy

Skałat

skalat po pracy

skalat po

skalat po2

skalat przed 2

skalat przed

skalat4

skałat przed pr

Z wycieczki do Kamieńca Podolskiego

w kamiencu pod

w kamieńcu podol

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]