Wydarzenia Obraz  newsa 10327 Dodano 03.10.2017

Pasieczna: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Nasza grupa licząca 9 uczniów oraz 3 opiekunów po raz drugi porządkowała polskie mogiły na cmentarzu w Pasiecznej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że w tej niedużej miejscowości znajdują się aż 3 cmentarze, a ten na którym my pracowaliśmy miejscowi nazywają cmentarzem na Roztoce.

Rok temu, kiedy po raz pierwszy udaliśmy się w to miejsce, nasze działania skoncentrowaliśmy na oczyszczeniu pomnika Żelaznej Brygady i terenu wokół niego. W lipcu br. pochyliliśmy się również nad innymi polskimi grobami oraz tymi bezimiennymi w najbliższym otoczeniu pomnika, a właściwie nad tym co po nich pozostało.  Pracując w tym miejscu wiele czasu poświęciliśmy rozmowom na temat Żelaznej Brygady i bohaterstwie młodych Legionistów, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. W tegoroczną akcję zaangażował się dyrektor ze szkoły w Pasiecznej pan Roman Sadruk, który wraz ze swoimi uczennicami pracował z nami wspólnie na cmentarzu. Dla całej grupy było to niesamowite doświadczenie, gdyż w poprzednich dwóch latach pracowaliśmy sami, bez pomocy grupy miejscowych, owszem zdarzały się pojedyncze przypadki pomocy, ale grupa dziewcząt z Pasiecznej towarzyszyła nam każdego dnia, również w trakcie pracy na cmentarzu w mieście Nadwórna. Dzięki nawiązanym nowym znajomościom łatwiej znosiliśmy trud pracy w upale i bezwietrznej pogodzie, a w trakcie przerwy obiadowej nowo poznane uczennice z Pasiecznej zaznajamiały nas z urokami okolicy.

Nie zapomnieliśmy  o miejscach ważnych dla nas Polaków- ruszyliśmy więc szlakiem Żelaznej Brygady od Nadwórnej, przez Pasieczną, Zieloną, Rafajłową, aż na Przełęcz Legionów. W każdym wymienionym miejscu znajduje się pomnik poświęcony polskim Legionistom z 1914 r. W każdym z tych miejsc pozostawiliśmy kwiaty biało-czerwone, zapalone znicze oraz szafy w barwach narodowych. Największe wrażenie wywarły na nas:  droga  prowadząca na Przełęcz Legionów, która została zbudowana w ciągu kilkudziesięciu godzin przez młodych żołnierzy oraz okopy z okresu I Wojny Światowej na Przełęczy Legionów, w których walczyli nasi rodacy.

Na koniec pobytu w Pasiecznej zostało zorganizowane spotkanie przy Pomniku Żelaznej Brygady, w którym uczestniczyli:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Tadeusz Samborski, pani redaktor Grażyna Orłowska-Sondej wraz z ekipą Telewizji Wrocław,  władze Powiatu Nadwórniańskiego, sekretarz miasta Nadwórna, sołtys Pasiecznej, zaprzyjaźnione osoby, uczennice wraz z dyrektorem z Pasiecznej oraz wolontariusze akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. W trakcie spotkania padło wiele deklaracji, które stworzyły perspektywy dalszej współpracy polsko-ukraińskiej.  W  przyszłym roku chcemy ponownie pojechać w to miejsce mając nadzieję, że nawiązane znajomości i przyjaźnie będą rozwijać się przy wspólnym porządkowaniu cmentarza.

                                                                                                                      Opiekun grupy

                                                                                                                      Bernadetta Szczypka

                                                                                  Nauczycielka z Zespołu Szkół im. ks. J. Dzierżonia w Pieszycach

Wolontariusze:

Uczniowie z Zespołu Szkół im.ks.J.Dzierżonia w Pieszycach

Iwanicka Anna

Iwanicki Łukasz

Matuszewksa Magdalena

Potocka Roksana

Szczypka Marcin

Szewczyk Wiktoria

Szymczakiewicz Aleksandra

Żyłka Julia

Uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach:

Szczypka Bernadetta

Opiekunowie:

Gajewski Adam

Szczypka Bernadetta- kierownik grupy

Winiarski Ryszard

DSC_0039

DSC_0057

DSC_0068

DSC_0078

DSC_0083

DSC_0093

DSC_0098

DSC_0118

DSC_0273

DSC_0277

DSC_0916

DSC_0927

DSC_0929

DSC_0962

DSC_0974

DSC_1015

DSC_1094

DSC_1104

DSC_1122

DSC_1126

DSC_1135

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod